Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları

Asylum – Tımarhane

Asylum

Bu blogu iyice korku oyunlarının ele alındığı, incelendiği ve haber verildiği bir yer haline getirmek istemiyorum 😀 Ama gelin görün ki uzun süredir yazasım gelmediği akıl defterime geçenlerde karşılaştığım yapım sürecinde olan bir oyunun trailer’ını izleyip bir şeyler çiziktiresim geldi.

Akıl hastanelerinin çok uzun süreden beri korku öğesi olarak kullanılması bu konuda biraz kabak tadı vermeye başladı. Lanetli Tepe, Zindan Adası, Tımarhane gibi filmler ve oyunlarda kullanıldığı kadarıyla; ve hatta Silent Hill Homecoming‘te bile işlendiği şekliyle akıl hastanesi olgusunun insanların zihninde oldukça korku dolu görüntüler dolduruyor.

Lobotomi, akla hayale sığmayan deneyler, işkence aletleri, sıvaları dökülmüş, tuğlaları küflenmiş duvarlardaki kan lekeleri, ışık almayan hücreler… Akıl hastanesi deyince akla bunları getirtmeyi başladılar. Dolayısıyla insanlar artık bunu korku öğesi olarak almak istemediklerinde bile çoğu kişi bu çağrışımlardan dolayı ürperti duyacak. Peki…

Peki bu “eski, köhne, korkunç deneylerin yapıldığı tenha bir akıl hastanesi” ele alınıp da bundan gerçekten bir korku ürünü ortaya çıkarmaya çalışırsanız ne olur? İşte Asylum bunu yapmaya çalışıyor. Buradan debut trailer’ını izleyebileceğiniz oyun bu yıl kurulan küçük bir stüdyo tarafından yapılmakta. Küçük stüdyoların ne işler başardığını (bkz. Penumbra serisi) söylememe gerek yok sanırım. Amnesia’nın yanında bu oyunu da bitireceğim.

Bir sonraki yazımda bir başka benzer oyun olan Darkness Within 2 – The Dark Lineage’den bahsedeceğim. Ondan sonra da küçük bir sır veririm sanırım 🙂

11 şey demişler
 1. Peki oyun tam olarak ne zaman çıkacak bilginiz var mı?

  düdük 31 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 2. Bu sene sonlarına doğru çıkması planlanıyor. Agùstin (oyunun yapımcısı) ile muhabbetimiz var, kesin bir tarih vermek istemiyor kendisi; ama 2011 bitmeden çıkacak diye planlıyor.
  Önümüzdeki bir iki ay içinde demo da çıkaracak.

  Tanshaydar 1 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
 3. Trailer Güzel Ama Konusu Ne bu Oyunun ?

  escape 4 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
 4. Hikâye üzerinde pek bilgi yok, şahsi olarak bildiklerimi de paylaşmam uygun olmaz zira Agustìn abimiz kızabilir 😛
  Eski bir hasta olarak taburcu olduğumuz akıl hastanesini yeniden ziyaret ediyoruz diyeyim.

  Tanshaydar 4 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
 5. Hmm o halde sistem özellklerinin yüksek olmamasını beklyelim :))

  escape 4 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
 6. Çok yüksek bir sistem istemeyecek.Optimize bir motor yazdı adam.

  Tanshaydar 5 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
 7. Oyunla ilgili konu arıyordum sabahtan beri ilaç gibi geldin tansel oyun hakkında biraz daha bilgi verirmisin lütfen demoda çıkmadı,oyunda sonyle anlaşmaya çalışıyorlarmıymış neymiş oyunun çıkış tarihi hala belirsiz diye paylaştı facethehorror facebook sayfasında seni bir bilgin varsa lütfen paylaş merakla ve heyecanla beklediğim bir oyun..

  Anıl 29 Ekim '11 tarihinde | Cevapla
  • Agùstin ile bildiğin kanka olduk; ama bildiğim bilgilerin hepsi zaten piyasada gezen bilgiler. 2011 sonuna çıkarmayı planlıyorlardı; ama işler farklı bir hal aldı; konsol sürümü muhabbeti döndü bir ara (halen dönüyor); halen Hanwell Mental Institute binasının içi yapılıyor (hayvan kadar yer oldu, aşırı büyük); oyun motoru open source olacak, onun kampanyaları var. Adamların işleri çok yani.

   2012 sonunda çıkma ihtimali var; ama söz verilemiyor. Demo için de sürpriz deniliyor, ama halovin sürprizi mi olur, krismıs sürprizi mi olur bilemiyorum.

   Tanshaydar 29 Ekim '11 tarihinde |
 8. binayı büyültüklerine ve konsollara göreceğine göre iyi bir kaynak buldular herhalde bu arada 2012 sonu çok uzak..ama başarılı bir oyun olacak,grafik ve atmosferde beni etkiledi(cvp verdiğin için saol gerçekten merakla beklediğim bir oyun;konu ile ilgili gelişme olursa güncellersin umarım)

  Anıl 29 Ekim '11 tarihinde | Cevapla
 9. Yazında belirttiğin gibi tımarhane, hastaneler ve özellikle uzun ve tavanından kalın bez sarılı kalın borular geçen koridorları, kendi evimizin karanlıkta kalan köşeleri, cinler banyolarda yaşar muhabbeti ile duşta, karanlıkta tuvalette, fırtınalı havalarda ve bunun gibi birçok yerde, otel odasında artık aklıma daha çok böyle şeyler geliyor ya… Ve neden bilmiyorum, hala korku oyunlarına hayır diyemiyorum…

  Bazı insanların korku oyunu için verdikleri, ” iyi de abi saçma yani, gerçek değil” gibi yada “lan bırak ben hiç korkmuyorum o oyunlardan” gibi tepkilere belki de bu yüzden daha da çok gıcık oluyorum. Bir korku oyununda, korku filminde bilim kurgu oyununda-filminde gerçeklik aramak çok saçma ya, azıcık mı insanda hayal gücü yoktur ? İzlediğin bir film üzerine düşünmez misin hayal gücünü çalıştırmaz mısın ? O kadar sinirlendim ki şu anda, nereye varacağımı unuttum. Neyse…

  Gökhan 29 Ekim '11 tarihinde | Cevapla
  • “İyi de gerçek değil ki abi” diyen kişilerin korkmaktan korktuğunu düşünüyorum. Halbuki korku oyunları ve filmleri korkmayı zevkli hale getiriyor.

   Oyunlarda ve filmlerde gerçeklik aramak konusu ise… ben bir şey demeyeceğim ya 😀

   Tanshaydar 29 Ekim '11 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır