Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Havadan Sudan

Bir Korsancılık Hikâyesi

Geçen günlerde yapmış olduğum Silent Hill: Homecoming korsan paylaşımının geldiği nokta…

Uzun süredir beklediğim oyun Silent Hill: Homecoming, Konami isimli şirket yüzünden tam bir ticari facia haline geldi. PS3 ve Xbox 360 için 30 Eylül’de sadece Amerika’da piyasaya çıkmıştı. Şanslı PS3 oyuncuları, platformlarının Region Free olmasından faydalanarak internet üzerinden oyunlarını aldılar. Xbox 360 sahipleri ise sadece küfredebildiler, ama umutlu bekleyiş sürüyordu, çünkü Kasım ayında Avrupa sürümü de yayınlanacaktı.

Benim gibi PC versiyonunu bekleyen garibanlar ise avuçlarını yalamakla yetindiler. Ama sonra o haber geldi: “Silent Hill: Homecoming’in Avrupa versiyonu Şubat 2009’a ertelendi!” ve yüzlerce kişi Konami’ye küfürler yağdırarak bir açıklama bekledi. Tabi hiçbir resmî açıklama gelmedi. Benim için bir şey değişmemişti; çünkü konsol sahibi değildim ve PC versiyonunu bekliyordum. Ama bu versiyon için de bir bilgi verilmiyordu.


Derken Steam üzerinden yayınlandı hem de sadece Amerika’da! Beni çıldırtmak için elinden geleni yapan bu insandan bozmalara rağmen bir kişiden duyduğum haber, yani “Amerika’da yaşayan birinin oyunu satın alarak bana hediye olarak göndermesi bu Amerika Exclusive saçmalığına son veriyor” olması, hemen Amerika’da olan bir abimize haber uçurmama sebep oldu. Hangi akla hizmet bilmesem de, kredi kartımdan $44.99’un çekilmesine göz yumarak oyunuma kavuşmuştum (Sonradan, bu alışverişin Dolar’ın en yüksek olduğu kurlardan birine denk gelmiş olması benim bir süre aç susuz gezmeme sebep olacaktı).

Büyük bir heyecan ile oyunu açıp bir süre oynadıktan sonra, Türkçe dil paketi yapmayı düşündüğümden oyunun dosyalarıyla oynamaya başladım. Ve gördüğüm şey beni hayretler içinde bıraktı:

 • Oyunun herhangi bir koruması yoktu!
 • Oyun, Steam’e ihtiyaç duymadan çalışabiliyordu!

Normalde, Steam üzerinden aldığınız oyunlar Steam açılmadan çalışmazlar. Steam, böylece orjinallik kontrölü yapar ve oyunun yaması vs çıktıysa hemen yükler. Ayrıca oyunu oynadığınız süre profilinize işlenir.

Bu zıkkım zavazingo işten şu sıralar çok takıldığım ama banlanmamım yakın olduğu SilentHill5.Net‘te bu konudan bahsetmem üzerine, hiç aklımda olmayan “oyunu upload etme” konusunda birçok kişiden istek gelmeye başladı. Birkaç gün hiç kaale almamış olsam da, sonradan gelmeye başlayan özel mesajlarla birlikte konuya sıcak bakmaya başladım. Gelen mesajlar arasında:

Avrupa’dayım, almak için hiçbir imkânım yok, upload edersen büyük sevaba girersin


Oyunun orjinalini alabilecek olsam alırdım. Zaten buraya çıkınca alacağım.


Sen upload et, ben indirince silersin


… … …

şeklinde ve daha fazla akıl çelici mesajları gördükçe iyice yatkınlaşmaya başladım ve sonunda Yunan bir arkadaşın “Bak komşuyuz, yapıver bir güzellik şu kardeşine” demesi ve üstüne üstlük 50 kapasitesi olan gelen kutusunun yetmemeye başlaması beni bu işi yapmaya yöneltti ve birkaç girdi aşağıdaki Silent Hill: Homecoming Download isimli girdimi yayınladım. Girdinin İngilizce olmasının sebebi, istekte bulunan kişilerin hepsi ile İngilizce anlaşmış olmam. Ve o günden sonra da istekte bulunan herkese o adresi vermeye başladım.

SilentHill5.Net üzerindeki bir çok kişinin teşekkür etmesi üzerine “sanırım iyi bir iş yaptım” gibi bir düşünceye kapıldım. Ayrıca MSN adresimi ekleyerek yine benden link isteyen kişiler oldukça ve “LONG LIVE TURKEY” (Çok yaşa Türkiye) gibi teşekkür ve sevinç ibareleri kullanıldıkça “iyi iş yaptım lan ben” demeye başladım. Ta ki…

Silent Hill Türkiye’nin bir hafta kadar kapalı kalması üzerine ne kadar kan kaybettiğimizi anlamak için bir google araması çakmamla “What have I done! (Ben ne yaptım!)” tepkisini vermem bir oldu. “silenthilltr.com” anahtar kelimesi ile yaptığım aramanın ikinci sayfasının sonunda karşılaştığım bir Rus sitesinde “ne işimiz var lan bizim burada” tepkisiyle girdiğimde acı gerçek ile karşılaştım…

Yaptığım paylaşımda, Silent Hill: Homecoming’i WinRar ile sıkıştırırken şifreyi silenthilltr.com olarak ayarlamış, el alışkanlığı olan bu durumda hiçbir sakınca görmemiştim. Ama bu girdiğim Rus sitesinte “password: silenthilltr.com” şeklinde bir ibare görmem üzerine hem blog adresimi, hem silenthilltr.com’u bir daha arattım ve şok edici olayın ne boyutlara ulaşmış olduğunu gördüm.

Yaptığım paylaşım, RapidShare kayıtlarına göre 400 defa indirilmiş. Ama indiren kişiler oyunu kurup oynamak yerine, kendi etraflarına dağıtarak paylaşıma katkıda bulunmuşlar ve şu anda benim yaptığım paylaşımım 100’den fazla Rus sitesinde, bir adet İran, birkaç adet Arap, Portekiz, Belçika, İtalyan, Fransız, Bulgar, Yunan, Alman… ve adını bile bilmediğim daha birçok ülkede korsan tezgâhlarına düşmüş, en ünlü torrent sitelerinde bile silenthilltr.com şifresiyle dağıtılmaya başlanmış. Yani şu anda uluslararası bir korsancı konumundayım ve bana bu oyundan dolayı hesap sorulacak olsa, köprü altında geçireceğim birkaç yıl bile kefaret olmaz.

Sonuç?

Bir sürü yabancı arkadaş edindiğimi düşünmeme sebep olan bu olayın sonunda, anladıklarımı maddeler halinde sıralayayım:

 • Arkadaş olmak için vatandaş olmaya gerek yok. Yabancılarla da gayet samimi olabiliyorsunuz. Hatta sadece İngilizce bilmeniz çoğu zaman yeterlidir.
 • İstediğinizde İngilizce’yi aşırı edebi kullanarak insanların aklını rahatlıkla çelebilirsiniz.
 • Türk de olsa, Rus da olsa, Alman da olsa, kanında piçlik varsa bu adam piçlik yapacaktır. “Şunlar hep böyle” demeye gerek yok.
 • Eğer yaptığınız bir oyunun bir orjinale karşılık bin tane korsan olmasını istiyorsanız, oyunu Amerika’ya özel sürün piyasaya.
 • Arkadaşlık pazara kadardır, köprüyü geçen bir daha yüzünüze bakmaz. Bu konu insanoğlunun kanında vardır, çok nadiren de olsa arkadaşlığınızı devam ettirebilirsiniz. Hiç okumayacak olmalarını bilmeme rağmen, buradan YKA ve Sanda’ya sevgilerimi iletiyorum.
 • Korsan’cılık cüzzam gibidir. Bir kere temas ederseniz kurtuluşunuz yoktur.
 • Siz siz olun, 3-5 lavuğun sözüne bakmayın. Kendinizi bilin, kararlarınızdan taviz vermeyin. Sonuna kadar gidin. (Diyene bak)
 • Eşşeğe hoşaf beğendirmeye kalkmayın zira beğenmeyecektir. Eşek hoşaftan anlamaz. Ha bir ihtimal, beğendirmeyi başardınız, o zaman o eşşek beğenisini anırarak dile getirecektir!
3 şey demişler
 1. gerçek paylaşımcı böyle oluyor herhalde
  +Rep 😛

  Ben de indirmiştim de e-muleden indirmiştim 😛

  Anonim 26 Kasım '08 tarihinde | Cevapla
 2. ehehe walla +Rep yani bu emeğe saygı gerek 😀

  Anonim 27 Kasım '08 tarihinde | Cevapla
 3. hahaha sen upload et ben indirince silersin yazmış 😀

  cloakengaged 19 Ocak '10 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır