Braid Soundtrack

Braid

Demosunu buradan ücretsiz olarak indirebileceğiniz Braid, Akira Yamaoka’nın bir röportajında 2008’in en çok etkilendiği soundtrack’a sahip oyun olmakla ilgimi çekmişti.

Steam’in noel indiriminden de faydalanarak $2.49’a satın aldığım oyunun müzikleri beni nasıl etkiledi anlatamam. Akira baba işini biliyor be.

Aslında bir platform oyunu olan Braid, Graphic Whore‘lara ve deneyimsiz oyunculara makyaj yapılmış bir Super Mario gibi gelebilir. Ama zamanı geri alma özelliği ve ‘vurucu’ hikâyesi ile Braid, beklentilerinizin ötesinde bir oyun oluyor.

Ben de bir güzellik yapıp soundtrack’larını teker teker bularak (aslında çeşitli albümlerden belirli parçalar kullanılmış) bir araya getirdim.
Braid Soundtrack (37.3 MB)


16 Responses

Bir yorum yazın


 • Uğur on

  Müzikler güzel, Rin’ ve Kitaro tınılarının birleşimi gibi.


 • Tanshaydar on

  Tesbitin çok noktasal olmuş Uğur.
  Bu müzikleri elli altmış kere dinledikten sonra gittim bu müziklerin bulunduğu albümleri de ‘bir şekilde’ elde ettim, 72 parça var. Karıştırıp karıştırıp dinliyorum, 7 karanfil listesinin yerini bunlar aldı 😀


 • celikeins on

  ben de bu oyunu oynayıp bitirdim. Oyundaki gizli 8 yıldızı almak için baya bir uğraştım. Hikayesi çok karmaşıktı. Anlamamıştım. gamefaqs tan plot guideye bakınca nasıl bir şey olduğunu anladım. Alttaki Braid’in muzikleri oyunun içinde ogg uzantılı şeklinde vardılar onları mp3’e çevirdim, ve baya bir hızlı sunucuya koydum.
  (51.3 MB)


 • Tanshaydar on

  Hız konusu değişkenlik gösteriyor 🙂 Bizim kampüste sadece 4shared iyi.
  Hikâye konusuna gelince, cidden vuruldum. Böyle basit bir oyunu bu kadar güzel hale getirecek iki şeyi yapmış adamlar: hikâye ve innovasyon.
  İnnonavsyondan kastım, oynanış. Çok güzel, çok zevk aldım. Az da olsa zekâ gerektiriyor olması benim için ayrı bir artı olmuş.

  8 yıldız 😀
  Hiçbirini almadım 😛
  Ama steam’de 1 achievement hariç hepsini açtım.


  • sarmisak on

   az da olsa zeka mı! abi bana çok zeka isteyen bir oyun söyle onu oyniyim bari. bu bile kaç saat uğraştırdı ya gerçi. çoğunu merak ettim şimdi.


 • celikeins on

  o kalan teki “complete a full speed run” çok zordur. oynanışa baya bir alışmak ve bölümleri çok iyi ezberlemek gerekiyor. 8 yıldızı da bilerek achievements e koymamışlardır çünkü 8 yıldızı toplamak kötü sona ulaştırıyor. Bu yıldızları toplayıp bitirdiğin zaman farklı bir son oluyor Yani, ateş duvarından kurtulduktan sonra geriye sarıp, prensesi o şovalye tekrar kaçırmış gibi olmuyor. Ben söylemeyeyim ama o diğer sonu.


 • Tanshaydar on

  Hmm, merak ettirdin şimdi.
  O zaman şu 8 yıldızı ben bir toplayayım finallerden sonra.
  Ya da finalleri sallayıp 8 yıldızı mı toplasam.
  Ne yapsam bilemedim 😀


 • celikeins on

  ya da direk youtube’dan videosunu mu izlesen? • Tanshaydar on

  Gördüm.
  Ama anlamadım :S Öyle tepede yıldızlar filan? Prenses nereye gitti yahu :/


 • celikeins on

  http://i50.tinypic.com/23wmcyo.jpg burada daha açık gözüküyor yıldızlar.
  prenses aslında ilk nükleer bomba.biz de manhattan projesinde çalışan bir bilim adamı ve son bölümde onunla buluştuk mu patlıyor. üstteki resimde de zaten prenses gökten düşüyormuş gibi. daha ayrıntılı bilgiye http://tinyurl.com/braidhikaye den ulaşabilirsin. world sonlarındaki kalelerde çıkan bayrakların bile denizcilikte anlamı varmış.


 • Tanshaydar on

  Prensesiin o halini zaten görmüştüm; ama pek anlam ifade etmedi. Verdiğin linke baktım da, şimdi bir anlam ifade etmeye başladı. İlginç bir dille yansıtmışlar. Ama bu bilgiler benzetme kalıyor, yani kesin budur bu değildir diyebilmek… Ne bileyim, fazla fantezik yapmışlar. Ayrıca son bölümdeki notların farklı versiyonlarını da okumak oldukça sıkıntılıydı. Saatlerimi bir oyunun fantezilerine harcadığıma inanamıyorum :/
  Her neyse.


 • celikeins on

  merak işte. ama büyük ihtimal onla ilgili çünkü epilogue bölümünde Manhattan Projectin(Oppenheimer) başındaki adamın sözleri alıntı yapılmış. Bu alıntı çölde yapılan Trinity testinden ve o test başarılı olmuştu. Evet baya bir fantezi yapmışlar. Baya bir değişik metaphor.


 • Derfel De'Swaer on

  Braid, hikâyesi ile beni inanabileceğimden fazla etkilemiş bir oyun. Sanırım unutulmazlarım arasına girdi.
  Sormak istediğim bi şeyler var; oyun zaten kötü sonla bitiyor, diğer son diye bahsedilen daha mı kötüsü yani? (spoiler’sa almayayım)

  Oyunda her world’ün başında kitaplarda yazan metinler var ya, onların güzel bir Türkçe çevirisi var mı internette?  • sarmisak on

   eyw. deniyorum hemen.


Leave a Reply