Tanshaydar'ın Mekânı

Blog İstatistikleri

 • 332.332 tıklama
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları, Eleştiri

Crysis Bir Türk Oyunu Değildir

3 yıl sonra gelen edit:
Bu yazının altında çok şey tartıştık, çok şey söylendi. Öne sürdüğüm argümanlara karşı argüman sunamayan embesiller ancak bana hakaret seviyesine gelecek şeyler söyleyebildiler, ya da bazı ergenler ancak hakaret edebildiler.
Benim karşıma fikir, argüman, cevap getiremediğiniz sürece söylediklerinizin hiçbir değeri olmadığını anlayacak olsaydınız zaten bu seviyede olmazdınız.
Hadi bakalım, bunu da cevaplayın da görelim çok bilen kişiler: Crysis 2, 2011’in en iyi Alman oyunu

Üç yıl geçmiş, halen daha gelip hakaret etmeye çalışanlar, kafanızı kuma gömmeye devam ederseniz o çok gurur duyduğunuz ‘Türklük’ ancak lafınızda kalır. Kalkın ve iş yapın!

———————————————–
Asıl Yazı
———————————————–
Çıktığından bu yana uzun süre geçmesine rağmen zekâ seviyesi yerlerde sürünen Türk oyuncuların Crysis‘i halen bir Türk oyunu sanmasına artık tepkimi bir şekilde koyma zamanım geldi dediğim zaman, sanırım iki yıl önceydi.
Ben artık ortalıkta böyle zıkkımların dolaşmadığını düşünmeye başlarken bir teknoloji sitesindeki bir editör bozuntusu Crysis için millî gururumuz deyince şalterlerin hepsi atarak tüm sinir sistemim kısa devre yaptı (Brain Shutdown Syndrome).

Gene uzun bir süre böyle olaylarla karşılaşmadıktan sonra insanların akıllandığını düşünmeye başladığım bir anda, bir forumun “Türk Oyunları” isimli kategorisinde Crysis’i görünce benzer şalter durumlarını tekrar yaşadım.

Artık bunu mantıklı bir şekilde anlatmam gerekiyor. Öncelikle bir oyuna Türk oyunu demek için neler gerekir onu bir ele alalım.

Mount & Blade: Warband bir Türk oyunudur:

Mount & Blade: Warband

Neden?

 • Oyun firması Türkiye’dedir.(Ankara)[1]
 • Geliştiricileri Türk.[2]
 • Firmanın adı yabancı olsa da Türk firmasıdır.
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmıştır.

Darkness Within 2: The Dark Lineage bir Türk oyunudur:

Darkness Within 2: The Dark Lineage

Neden? (Bu arada blogumda ele almıştım bu oyunu.)

 • Oyun firması Türkiye’dedir.(İstanbul)[1]
 • Geliştiricileri Türk.[2]
 • Firmanın adı yabancı olsa da Türk firmasıdır.
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmıştır.

Far Cry bir Türk oyunu değildir:

Far Cry

Neden?

 • Oyun firması Türkiye’de değildir.(Almanya)[1]
 • Geliştiricileri Türk değildir.[2]
 • Firma, bir Türk firması değildir.[3]
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmamıştır.

Crysis bir Türk oyunu değildir:

Crysis

Neden?

 • Oyun firması Türkiye’de değildir.(Almanya)[1]
 • Geliştiricileri Türk değildir.[2]
 • Firma, bir Türk firması değildir.[3]
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmamıştır.

Şimdi, şunu da belleklere kazımak lazım. Geliştirici gurup içerisinde bir Türk’ün olması o ürünü Türk ürünü yapmaz. O mantık ile Batman: Arkham Asylum[1] ve Windows Vista da Türk ürünü olur. Mal mısınız?

Neymiş, Crytek’in kurucusu Yerli kardeşlermiş. Bu yerli kardeşler Almanya’da doğup büyüdü ve orada eğitim aldı.[2]

Crysis Türkçe çıkmışmış. Cevat bey oyunu neden Amerika’da da Türkçe çıkarmadı? Çoğu yerde oyun çıkarken Türkçe çıkmadı. Kaldı ki, “Bu, Türk oyuncular için bir şans. Eğer yeterince satılmazsa ve korsan oynanırsa, Türk oyuncular bu şanslarını kaybedecek ve bir daha Türkçe dil içerikli oyunlar çıkmayacak” diyerek ağırlığını koydu. Bizim düşük zekâ seviyeli Türk oyuncularımız da her oyunu korsan oynarken, gidip Crysis’i paşa paşa satın aldı. 30 lira çok değil dedi, ama başka oyunlar 25 lirayken çok para oluyor. Nasıl oluyorsa artık.

Madem Yerli kardeşler bu kadar yerli, Türkçe oyun çıkarmaya da hevesli, peki neden bir önceki oyunları Far Cry’ı Türkçe çıkarmadılar? Evet, Far Cry’ı da Crytek yaptı, hatta CryEngine’in ilk versiyonudur bu oyun. Ne oldu da Far Cry bir Türk oyunu olamadı? Far Cry’in nesi beğenilmedi de Türk oyunu olarak boy göstermedi.

Şimdi, buradan Crysis’e Türk oyunu diyen oyuncu bozuntularına sesleniyorum. Halen Crysis’e Türk oyun diyecekseniz, aynı şekilde Far Cry’a da Türk oyunu diyeceksiniz. Darkness Within serisine de sahip çıkacaksınız. Bu kadar yanar dönerlik olmaz!

142 şey demişler
 1. Valla Tansel abi gerçekten birşey söyleyemeceğim dilim tutuldu burda olsan boynuna sarılıcam çok teşekkür ederim.

  SerhatCokZorlu 19 Ağustos '10 tarihinde | Cevapla
 2. Ufkumu genişlettin Tanshaydar 🙂

  Gizmoj 19 Ağustos '10 tarihinde | Cevapla
 3. Windows Vista da Türk ürünü olur. Mal mısınız?
  ———————–
  ahaha fena yazmışsın 😀

  cloakw3rk 19 Ağustos '10 tarihinde | Cevapla
 4. Valla bu kadar kızıp bunları yazarak karakterinin keskin çizgilerini sergilemeni sağlicak kadar ciddi bir konu aslında.. Eline sağlık. Umarım ç.k beyinlerine girer bunlar.

  cenk önsoy 24 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 5. bi dakka windows vista türk ürünü değil mi ya?
  türk ürünü değilse neden türkçe?
  hadi bakalım!?

  bahri bazuka 19 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
  • bu yorum gece gece gülmeme sebep oldu.:D

   fırat 12 Eylül '11 tarihinde |
 6. bahri bazuka
  Olaya yanlış bakıyorsun ona bakarsan pes11de türkçe bu onu türk yapımı yapmaz.

  Tanshaydar cevat yerli ve kardesleri bir türkdür evet türkiyede yetismedi büyümedi ama türkdür türk olması için adam senin için istanbulda şube açsın ozaman varmı böyle bir mantık ?
  o almanyada büyüdüyse illa yahudimi hırıstiyanmı olacak ?
  Kusura bakmada olaya kapının arkasından bakıyorsun.

  cool story bro 19 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
  • Evet bu kardeşler Türk. Ve Türkiye’nin Giresun ilinde doğdu Almanyada değil. Daha sonra Almanya’ya taşınıp orada yaşamaya başlamışlar. Ama bu onun Alman olduğunu göstermez. O zaman Amerika’da eğitim almaya giden adam orada eğitim aldı diye Amerikalı olsun. Böyle saçma bir düşünce varmı ?
   Bu kardeşlerin soyu Türklerden geliyor. Buda onların %100 Türk olduğunu gösterir bu yeter. He çıkıp ben Türk değilim desin anlarım ama kimse bişey demeden Türk değil diyemezsin çünkü bu kardeşler Türk soyundan gelmekte. Ve yazıda şu konu ele alınmış firma almanyada ne olmuş Türkiye’de oyun sektörü gelişmiş durumda olmadığı için ve Türkiye’de dolar değilde türk lirası kullanıldığı için (buda doların yükselip düşmesine bağlı olarak fiyatların sabit durmaması demek,bu yüzden Türkiye’de pek oyun sektörü yok) Türk yapımcılar her zaman dış ülkeleri tercih ederler. Yerli yersiz konuşmadan önce tarafsız düşünüp konuşun.

   Çalar 24 Aralık '13 tarihinde |
 7. @Cool
  Bahri Bazuka ironi yapmış burada.

  Ayrıca, ben Yerli kardeşler için Türk veya Müslüman değildir demedim. Ayrıca Türk olmakla Yahudiliğin veya Hristiyanlığın alâkasını da çözemedim.

  İstanbul’da şube açmak ne alâka? Yani IBM’in de İstanbul’da şubesi var; şimdi IBM bir Türk firması mı?

  Var mı böyle bir mantık? Kusura bakma ama sen nereye bakıyorsun?

  Tanshaydar 19 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 8. Bak sana demek istediğim o değil aslında geliştiricileri TAMAMEN türk olmayabilir bu mound blade de böyleydi
  Önemli olan CEO yani firmanınn basındaki yani projeyi baslaman önemli
  Buda cevat yerli bildiğim kadarıyla Sen diyorsun bu türk oyunu değil
  hata olmus 🙂 demek istediğim adam türkiyede yeni bir şirketmi kursun ?
  İlla türk oyunu denilmesi için böyle bir mantık hatası 😀 olabilirmi sence ?

  cool story bro 20 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 9. Önemli olan CEO mu?!
  !&%[email protected]?!#

  Tamam sen haklısın. Ben daha fazlasını kaldıramayacağım temiz havaya ihtiyacım var.

  Tanshaydar 20 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 10. pekala sen iyi bilirsin önemli olan nedir ?

  cool story bro 22 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 11. Önemli olanın ne olduğunu uzun uzun anlatabilirim; ama eğer “Önemli olan CEO” diyebildiysen ben bu yazıyı da boşuna yazmışım, anlatacaklarımı da boşuna anlatacak olurum. O yüzden hiç gerek yok, sen bildiğin gibi devam et, ben bildiğim gibi devam edeyim. Bu yazı ikilemde olanlar içindi.

  Tanshaydar 23 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 12. Darkness Within 2 – The Dark Lineage? Türkçe dil desteği olmayan, Türkiye’de bile satışa çıkmamış bir oyuna mı Türk oyunu diyorsun?

  Emre 1 Aralık '10 tarihinde | Cevapla
 13. Bir oyunun Türk oyunu sayılması için gereken özellikleri saydığım halde, insanlar Türkçe yaması kullanıcılar tarafından yapılan Mount & Blade’i Türk oyunu diye bağırlarına bastığı halde, Darkness Within 2 veya 1, farketmez, Türk oyunu olmayacak da, içinde Türkçe dil desteği var diye PES 2011 mi Türk oyunu olacak? Bu nasıl bir görüştür ya? Bu nasıl bir cehalet direnişidir!

  Kıytırık bir paylaşım sitesi admininden bunu anlamasını beklemiyorum elbette; ama Darkness Within’in tüm yapımcıları Türk’tür, Crysis gibi firma sahibi Türk olup oyunun her şeyini yabancılar yapmamıştır. Eğer anlamadıysan yazıyı üç beş kere daha okuyabilirsin.

  Tanshaydar 1 Aralık '10 tarihinde | Cevapla
 14. Bu kadar seviyesiz ve agresif bir yorum yazarak en iyi cehalet direnişi örneğini gösterdin zaten, sen farkında olmasan da… Benim demek istediğim şey; millet oyunun yapımında emeği geçenlerin veya bunu satışa sürenlerin Türk olmasını beklemiyor, tek istedikleri şey Türkçe dil desteğinin de bulunduğu ve Türkiye’de uygun bir fiyata raflarda yerini alan bir oyun. Crysis de dünya standartlarında bir oyun ve dediğim 2 büyük özelliğe de sahip; oyunseverlerin bu oyuna “Türk oyunu” adı altında sahip çıkmalarının nedeni de bu, Cevat Yerli olayı dışında. Bizim için de birşeyler yapanlar var dediler, Türk oyunu tabirini biraz abartmış olsalar da. Umarım şimdi ne demek istediğimi anlamışsındır.

  Buradaki tartışma konusu ile benim admini olduğumu iddia ettiğin “kıytırık” paylaşım sitesi arasında da nasıl bir bağlantı kurup o seviyesizce cümleleri sarfettin gerçekten merak ediyorum.

  Emre 4 Aralık '10 tarihinde | Cevapla
 15. O zaman bir dahaki sefere bilgimi sorgulayıp cehalete bağlamak yerine ne demeye çalıştığını adam gibi anlatmaya çalış, sonra da cehalet nedir seviyesizlik nedir bir öğren.

  Sen nasıl bir gerizekâlısın? Özel üretim filan mısın?

  Benim demek istediğim şey; millet oyunun yapımında emeği geçenlerin veya bunu satışa sürenlerin Türk olmasını beklemiyor, tek istedikleri şey Türkçe dil desteğinin de bulunduğu ve Türkiye’de uygun bir fiyata raflarda yerini alan bir oyun.

  Ben dedim ki ‘Darkness Within Türk oyunu değildir de PES 2011 mi Türk oyunudur’, sen herhalde doğrudan evet dersen mallığın iyice ortaya çıkar deyip böyle kuyruklu bir cevap verdin. Harbiden özel üretimmişsin. Sabah sabah sürpriz!

  Millet işine geleni bekliyor, işine gelmeyeni beklemiyor. Buna bir şey demiyorum, çünkü ortaya bir şey koyacak kalitede insan yok denecek kadar az! Senin gibileri de var olanları sindirme çabasında.

  Ve birilerinin işine gelip gelmemesi bir oyunun Türk oyunu olup olmamasını nasıl değiştirebilir ben bunu anlamadım! O zaman benim işime gelmiyor diye ben noktanın tanımını değiştirip var olan tüm matematiği yerle bir edeyim? Oh ne güzel anasını satayım, beyefendilerin işine gelmiyor.

  Crysis dünya standartlarında bir oyun filan değil. Sadece grafiksel konuda çok iyi, onun dışında çok iyi olduğu hiçbir şey yok. Çünkü siz graphic whore’ların bilmediği şey, dünya standartlarını grafik kalitesi belirlemiyor. Ama tüm dünyanın da graphic whore’larla kaynadığını düşünürsek Crysis’e ilâh diye tapmaları gayet normal karşılanmalı, değil mi? Ve ayrıca “Türk oyunu diye sahip çıkmak”tan kasıt “gidip oyunu satın alın” reklamı olmasın? O taptığınız Crysis yeteri kadar satış rakamı yakalamasaydı görürdünüz Crysis 2’nin Türkçe olup olmadığını.

  Konu dışı olarak, nasıl bağlantı kurduğumu merak ediyorsan söyle açıklayayım:

  X = yorum yapan kişi.
  Y = X kişisinin yaptığı yorum.

  Şimdi, Y yorumu kalitesiz ve gerzekçe olduğu veya oldukça ilgi çekici, zekâ pırıltıları ile dolu olduğu anda doğrudan Y’nin kaynağı olan X’e bakıyorum. X’in ilgili konu üzerinde ne kadar arka planı, bilgisi var merak ediyorum.

  İlgili durumda Y, rezalet bir durum. Dolayısıyla X’in dünyadan haberi olmayan, Crysis’in grafiklerine ağzı sulanarak bakan, İngilizce bilmediği için Türkçe olmayan şeylere laf atan, çok sağlam oyunlar ucuza çıkarken burun kıvırıp Türkçe çıktı diye şimdiye kadar Türkiye’yi adam yerine bile koymayan firmaların oyunlarını paralar döküp paşa paşa alan ortalama bir gerizekâlı olma ihtimali üzerine düşündüm.

  Ek anekdot olarak paylaşım forumlarının ortalama zekâ seviyesinin sıfırın altında olduğunu da formüle eklersek aradaki bağlantı elle tutulur hale gelecektir.

  Yok ben iyice gerizekâlıyım, ille de böyledir diye tutturduysan, git o zaman bunu sana inanacak gerizekâlılara anlat. Çünkü benim bu yazdıklarımı okuyup halen de altına “bir oyunun Türk oyunu olup olmadığını belirleyen şey Türkçe olup olmamasıdır” kadar gerzekçe bir yorum yazabiliyorsan daha fazla midemi bulandırmak istemiyorum!

  Ha, eğer bütün bunları bir tarafa bırakıp, bazı gerçekleri ele alarak içinde gerzeklik ve cahilce bir direniş barındırmayan bir tartışma yapabileceksen, o zaman bana bir oyunu Türk oyunu yapan etmenleri destekleyici açıklamalar ile anlatırsın ve ikimiz de argümanlarımızı karşılaştırız, yoksa yazdıklarımı okuduğun halde ilk yorumun gibi bir aptallığa düşeceksen, bundan sonraki yorumlarının yayımlanması konusunda bu kadar cömert olmam, gerzeklere laf anlatmaktan sıkıldım!

  Nacizane tavsiyem, önce açık fikirli olmayı öğren.
  Sonra da benim açık fikirliliğimi ortaya çıkaracak kadar konuya hakim ol.
  Son olarak, bilmiyorsan sus.

  Tanshaydar 6 Aralık '10 tarihinde | Cevapla
 16. lan tanshaydar bi bok bildiğini sanıosun ama yanılıosun gir ccrysisin websitesinehttp://www.crytek.com/company…tamama mı bu 3 kardes 1999 yılında kurdular bu şirketi… istersen gir bi wikipedisini oku okadar yorum yapıosun ama bos bos konusuosun… sana verdiğim siteye girde bi bak… şirket kurucluları …3 Türk kardeş.. fazla söze gerek yok bilmem anlatabildimmi…

  yunus 12 Ocak '11 tarihinde | Cevapla
 17. Yunus, yazman var ama okuman yok sanırım.
  Önce bir okuma öğren, sonra benim yazımı oku, sonra kendi verdiğin linkte yazılanları bir oku.

  Ama sana söyleyeyim, bir kere rezil oldun, kendi verdiğin linkte yazılan:
  Based in Frankfurt am Main in Germany,…

  Hadi, sen bir okuma öğren de gel.

  Tanshaydar 12 Ocak '11 tarihinde | Cevapla
 18. Arkadaşlar burdaki Türk kelimesi kafanızı karıştırıyor sanırım.
  Bu kökten gelen herkese Türk dendiği gibi Türkiye’de olan herkese de Türk deniyor. Yani Türkiye’de vatandaşlık alan bir Alman da Türk oluyor.
  Tanshaydar kardeşimizin bahsettiği Türkiye’li olup olmaması olayıdır. Firma Türkiye’de kurulmamıştır. Tanshaydar Crysis oyununu yapan CryTek firmasını 3 Türk kurmadı demiyorki. Bu firma Almanya menşeilidir, vergisini mergesini Almanya’da ödemektedir. Türkiye ile bir alakaları olmadıği gibi türk oyun sektörüne de bir katkıları yoktur.
  Şu soruyu kendinize sorun ve cevabını verin o zaman anlayacaksınızdır.
  Türkiye’de doğup büyümüş olan japon asıllı bir türk düşünün ve bu adam Türkiye’de bir firma (ana firma) kursun. Şimdi bu Japon firması mı olur yoksa Türk firması mı. Eğer bunun cevabını verebilirseniz, CryTek firmasının çıkarmış olduğu oyunların da hangi ülkeye ait olduğunu anlamış olursunuz.

  amigo 4 Mart '11 tarihinde | Cevapla
 19. Helal olsun amigo. Olayı herkesin anlayabileceği şekilde açıkladın 🙂

  Tanshaydar 4 Mart '11 tarihinde | Cevapla
 20. dostum böle demişsin ama . vikipedide bile türk yapımcıların oldugu soylenıor. Crytek 1999’da 3 Türk kardeş olan Cevat, Avni ve Faruk Yerli tarafından video oyun şirketi olarak kurulmuştur. Crytek’in ana merkezi Frankfurt’ta bulunmakradır ve Kiev, Budapeşte, Sofya, Seul ve Nottingham olmak üzere 5 farklı yerde oyun stüdyosu vardır.[2] Crytek’in profesyonel oyun geliştirici takımı; Avrupa’dan (503), Asya’dan (32), Amerika’dan (27) ve Okyanusya’dan (7) toplam 569 çalışandan oluşmaktadır..[3] En çok bilinen oyunları olan Far Cry ‘da CryEngine, ve daha çok bilinen Crysis’de de CryEngine 2 kullanılmıştır. Crysis 2 ve CryEngine 3 2008 itibari ile geliştirilme aşamasındadır. Crytek Electronic Arts, Ubisoft, NVIDIA, Intel, AMD, FMOD, Scaleform, Xoreax Software ve Sparkasse şirketleri ile işbirliği halindedir.

  virtueslife 21 Temmuz '11 tarihinde | Cevapla
 21. Türkçe Wikipedia’ya güvenebiliyorsan gerisi zaten koy götüne:
  >http://blog.tanshaydar.com/tebrikler-kaan.html
  >http://blog.tanshaydar.com/wikipedia-adam-mi-oluyor.html
  >http://blog.tanshaydar.com/turkce-wikipedianin-ciddiyetsizligi.html

  Tanshaydar 22 Temmuz '11 tarihinde | Cevapla
 22. Crytek’in Frankfurt ofisini gezmiş birisi olarak, oraya gidip de gözleri yaşarmayacak bir türk tanımıyorum.. Arıca Cevat Yerli’nin Anne ve babası her yılın en az 4-5 ayını Giresun’da geçiriyorlar. Ve ortalıkta ben türküm diye gezinen bir çok türkten daha fazla türkler emin olabilirsiniz.

  Bu üç kardeşin odtü’de ücretsiz olarak cryengine 3 motorunun eğitimleri verilmesini sağladıklarını, cryengine 3 motorunu savaş similasyonu olarak kullanılması amacıyla amerikan ordusuna 57 milyon dolar karşılığında verirken, Türk Silahlı Kuvetlerine ücretsiz olarak teklif ettiklerini biliyor muydunuz?

  CAKIR 30 Temmuz '11 tarihinde | Cevapla
 23. CAKIR güzel bi bilgi verdin biz oyun severlerede insanın bir türk olarak göğsü kabarıyo böyle şeyler duyunca

  escape 30 Temmuz '11 tarihinde | Cevapla
 24. Crysis’in bir Türk oyunu olup olmaması ile alâkasını çözemedim.
  Sanki ben Yerli kardeşleri yeriyormuş veya ecnebiler, gâvurlar onlar diyormuşum gibi bir tavır takınmaya gerek yok. İnanın, sizin bildiğinizden çok daha fazla şey biliyorum onlar hakkında.
  E3’e para vererek giren tek oyun developer’ı olduklarını bilmiyorsunuzdur eminim mesela…
  Şahsen kendilerini sever, takip eder ve yaptıklarını gördükçe imrenir, sevinirim. Ama yazdıklarınızın hiçbiri Crysis’i bir Türk oyunu yapmaya yetmez.

  Tanshaydar 31 Temmuz '11 tarihinde | Cevapla
 25. Haha çok komik gerçekten bu tartışma hiç bitmeyecek gibi sanki. Crysis ilk çıktığı zamanlar direk atladığımız “Crysis Türk yapımı oyun” haberleri sağolsun. Ancak mantıklı bir insanın açıkca göreceği üzere zaten Crysis Türk yapımı oyun dense de Türk Oyunu değildir. Ekipte Türkler var tamam hemde yüksek noktalardalar ama NASA da da Türk bilim adamları var ancak bu NASA’yı Türk mü yapar ? Şu şekilde de düşümek lazım Crysis İstanbul’da Ankara’da olsa bu kadar sükse yapabilecek, o grafiklere sahip olabilecek bir oyun olabilirmiydi ? Ki ne biçim bir zavallı durumdur ki durmadan gözümüz kapalı Crysis türk oyunu diye çıldırıyoruz.
  Bu tartışma bence çok gereksiz ve saçma, ayrıca boşa harcanan bir zaman olduğunu düşünüyorum.

  Gökhan 1 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 26. Ya arkadaşlar bu kadar bilinçsiz yorumlar yapmayalım lütfen.. Ben Türk sermayesiyle kurulan ve yönetiminde yalnızca Türklerin olduğu bir firmadan bahsediyorum. Ve Türk derken birebir Türk vatandaşlığından bahsediyorum. Siz tutmuşsunuz Nasa’da da türk var Nasa da türk firması mı, yok PES’in türkçe desteği var o da Türk firması mı gibi abuk subuk yorumlar yapıyorsunuz.. Bunlar çok komik geliyor bana nedense… Bu insanlar her ne kadar Almanya’da yaşamış ve yaşıyor olsalar da Türktür. İlk büyük oyunları Far Cry’ı neredeyse bir türk köyü olarak anabileceğimiz coburg’da bir ofiste üretip piyasaya sürmeden bir hafta önce, bu ofis 200 civarı Alman polisi ile baskına uğramış, ancak hiç bir yasadışı olguya rastlanamadığı için ertesi hafta oyun piyasaya sürülmüştür. Sizce bu bir Alman firması olsayda böyle birşey olur muydu?

  Ha şimdi ne oldu firma büyüdü, Microsoft bile 2,5 milyar dolar teklif etti firmaya. Ve artık Almanyanın göz bebeği bir firma oldu Crytek. Ama size birşey söyliyim Almanlar bile Alman firması demiyor Crytek’e Alman Türkü firması diyorlar. Siz Türk olarak onu bile diyemiyorsunuz.

  Bu arada küküç bir notu daha paylaşmak istiyorum. Konuyla belki çok alakalı değil ama. Birebir Cevat abiyle yaptığım sohbetten aklımda kaldığı kadarıyla bir alıntıdır.

  Bundan seneler önce henüz firmanın kurulma işlemleri başlamadan önce, Cevat abinin hayranı olduğu ve oyun programlama hakkında birşeyler öğrenebilmek için peşinden sürekli olarak koştuğu birisinden bahsediyor. Aradan seneler geçmiş ve o adam Crytek’e iş başvurusunda bulunuyor. Ancak Cevat abi üzülerek onu işe alamıyor.

  Kendi söylemine göre şu anda Crytek’te Dünyanın en iyi 10 hacker’ından 3 tanesi çalışıyormuş. Ve yine kendi söylemine göre kendisinden daha fazla bilgisi olmayan hiç kimseyi yönetmen yardımcısı olarak dahi işe almıyormuş. Bu prensipte devam ettiği sürece de bence sırtları yere gelmez…

  CAKIR 1 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 27. “Kendi söylemine göre şu anda Crytek’te Dünyanın en iyi 10 hacker’ından 3 tanesi çalışıyormuş.”

  O yüzden Crysis 2’nin multiplayer’ına crack’li oyuncular girip habire hile yapıyorlar değil mi?

  Ne anlatmaya çalıştığınızı anlamadım henüz. Ben elimde kaynaklar ile gayet mantıklı bir açıklama yaptım. Bir kez söylediğimi tekrar etmekten nefret ederim, o yüzden tekrarlamayacağım yukarıdaki yorumda söylediklerimi.

  İnsanların argümanına bilinçsiz demeden önce insanların o yorumları neden yaptığını biraz anlamak gerekiyor. Sizin argümanlarınız benim tartıştıklarım ile alâkasız; halbuki bilinçsiz bulduğunuz yorumlar tam da benim anlatmak istediğimi tasdikliyor.

  Ayrıca, açıkçası söylediklerinin hiçbiri bana inandırıcı gelmiyor, kaynak varsa paylaşırsanız sevinirim.

  Tanshaydar 1 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 28. Öncelikle oyunlarda hile yapılabilmesi de bence bir pazarlama stratejisidir. Knight Online oyununda eğer hile yapılamıyor olsaydı bu kadar ismini duyuramazdı mesela. Kaldı ki bu hackerların firmanın hangi aşamasında görev aldıklarını tam olarak bilemiyorum, belki de kendi bilgilerinin güvenlikleriyle ilgili olarak görevlendirilmiş olabilirler…

  Kaynak istiyorsunuz ama direkt olarak size yazılı bir kaynak sunma şansım yok. İster inanırsınız, ister inanmazsınız. Ramazan günü size bir yalan borcum yok. Bahsettiğim bilgilerin büyük bir çoğunluğunu direkt olarak, Cevat Abinin kendisinden, bir kısmını da Avni Abiden, Cevat Amcadan ve Cavat abinin eniştesinden aldım.

  Ha bu arada abi abi diyorum, saygımızdan. Cevdet Amca babamın kuzeni olur, dolayısıyla yerli kardeşler de kuzenlerim yani abilerim sayılırlar. Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse ben 30 yaşındayım ve 5 seneden daha uzun bir süredir bilgisayar mühendisliği mesleğini yerine getiriyorum. Şu anda İstanbul’daki köklü bir Holding’de Sistem Destek ve Proje mühendisi olarak çalışmaktayım. Kısa özgeçmiş gibi oldu biraz kusura bakmayın.

  Diyeceğim odur ki; Bence daha fazla olayların ucundan köşesinden bakarak yorumlar yapmayın. İmkanınız varsa gidin görün, Selamın Aleyküm dediğinizde, emin olun ve aleyküm selam hoşgeldiniz diyeceklerdir. Ofisin içerisini gezmeye başladığınızda eğer tüyleriniz havaya doğru kalkmıyorsa Türklüğünüzden şüphe ederim.

  Saygılarımla,

  CAKIR 1 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 29. Anlıyorum güzel kardeşim, gerçekten anlıyorum.

  Ama halen farklı yerlerden bakıyoruz. Ben daha önce de belirttim, Yerli kardeşleri seviyorum, takip ediyorum, başarılarına imreniyor ve seviniyorum. Keşke imkânım olsa da gidip bir selamün aleyküm diyebilsem, bir çaylarını içebilsem. Gerçekten çok isterim.

  Ama benim durduğum nokta, Crysis’in bir Türk oyunu olmayacağıyken, siz Yerli kardeşleri savunma derdine girmiş durmdasınız. Burada kimse onlara kötü söz söylemiyor, hatta eminim, gurur duyuyordur. Yani o açıdan içiniz rahat olsun. Söylüyorum, Yerli kardeşleri seviyor ve gurur duyuyorum.

  Ama benim bu sevgim, gururum maalesf Crysis’i bir Türk oyunu yapmaya yetmiyor. Eğer ki yazıyı okuduysanız, bu tepki de Yerli kardeşlere ve/veya CryTek firmasına değil, Türkiye’de oyuncu diye geçinen zıpçıktılaradır.

  Hatta söyleyeyim, Far Cry 1’e neden Türkçe dil seçeneği eklen’e’mediği de biliyorum.

  Tanshaydar 2 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 30. Bende aslında senin ne demek istediğini çok iyi anlıyorum. Ancak anlaşamadığımız konu “Türk Oyunu” sözünden farklı şeyler anlayışımız olabilir. Bunu sadece oyun sektörü için düşünmek de aslında doğru değil. Tüm ticaret sektöründe durum aynı. Türkiye’de türkleri çalıştırıp da para kazanan yabancıların yaptıkları işlerle gururlanıp, yabancıları zengin ederken ürünlerin üzerindeki Türk Malı ibaresine aldanacağıma. Yabancıları maaşlarını ödeyerek çalıştıran, bir türk olarak kendi hayallerini ortaya döküp, ortaya insanların imreneceği projeler çıkaran, vergisini yabancı bir ülkeye ödese de, bir çok türk gencine gurbette olanaklar sunan bir firma için Türk firması demeyi tercih ederim. Kaldı ki bir türk tarafından kurulan bu firma Dünya genelinde 600’den fazla insana da ekmek verebiliyorsa bir de o türk firmasıyla gurur duyarım.. Bana soracak olursanız Kent Gıda mı Türk firması, Crytek mi diye, tereddüt etmeden Crytek diyebilirim. Milli gurur olması için Türkiye’de olmalarına bence hiç de gerek yok.

  Bir taraftan birçok ülke; gelin firmanın merkezini bizim ülkemize taşıyın, 5 sene boyunca vergi istemiyoruz, genel merkez binasının arsası ve inşaat masrafı, ve hatta 2 yıllık elektrik masraflarını ve hatta çalışanların sigortalarına kadar biz karşılayalım diye önerirken, Türkiye’den bu ya da buna benzer bir teklifin bile onlara iletilmemesi üzücü bir durum.

  Tüm bunlara rağmen Yerli kardeşler Türkiye’de ofis açmak için çalışmalarını çok uzun zamandır sürdürüyorlar. Düzey olarak yeterli bilgide kişileri hazır olarak bulamadıkları için ücretsiz eğitimlerle kendi ekiplerini oluşturmak için senelerdir çalışıyorlar. Bir Metu-Tech kuruluşu olan taleworks ile partner oldular diye biliyorum. Taleworks firması yeterli konuma geldiğinde de diğer yurtdışı ofislerinde olduğu gibi firmayı satın alarak kendi ofisi haline getireceklerdir diye düşünüyorum.

  Seneler sonra, gelişmeler ile birlikte eğer sabit fikirli birisi değilsen, Crysis Türk oyundur diyenlere sinirlendip yazdığın bu yazıyı keşke yazmasaydım diye düşüneceğin günler de gelecektir diye düşünüyorum.

  Hayırlı ramazanlar,

  CAKIR 2 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 31. TaleWorlds Türkiye’de İkiSoft Yazılım olarak geçmektedir. Türk firmasıdır. CryTek’e uğramak kadar Teknokent’e uğramak da nasip olmadı benim için, o ayrı konu.

  Türkiye’de ofis açılması CryTek’i bir Türk firması yapmayacaktır. CryTek hiçbir zaman bir Türk firması olmamıştır. Ben burada kişisel açıdan bakmıyor, olaya duygusal yaklaşmıyorum. Bir firmayı Türk firması, bir ürünü Türk ürünü yapacak kıstaslar vardır.

  İlerde bu kıstaslar değişirse eğer, o zaman düşünürüm. Şimdi yazdığımın ve söylediklerimin arkasındayım. Ayrıca kaynak olmadan önüme sunulan bilgileri dikkate almıyorum.

  Bu tartışma artık sıktı. Crysis’in bir Türk oyunu olduğunu kaynak göstererek ispatlayabilecek varsa yazsın, yoksa bu yazıya yazılan yorumlar artık yayınlanmayacak.

  Tanshaydar 2 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 32. Resmi olarak kıstaslara bakacak olursa dediğin tabiki doğru. Aynı mantıkla resmi olarak Mercedes-Benz Türk A.Ş. bir türk firmasıdır. Aksaray’daki fabrikada üretilen kamyonlar da türk kamyonları oluyorlar. Ben çok gurur duyamadım nedense. Bakış açısı farkı işte…

  Son defa cevap:
  Mercedes Benz bir Alman markasıdır ve Türkiye’deki firma Almanya’daki merkeze bağlıdır. Üretilen marka bir Alman markasıyken nasıl oldu da “aynı mantık” bir Türk firması oldu ben anlamadım. Aynı şekilde Kanada, Hindistan gibi yerlerde de üretim ve distribütörü vardır. Sizin mantığınızla Mercedes Benz aynı anda hem Alman, hem Kanada, hem Hindistan, hem de Türk markası olmaktadır.
  İlginç…

  CAKIR 2 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 33. Yazıyı yazan hocamızla aynı görüşteyim.Crysis e bakalım
  Geliştiricileri yabancı
  firma Almanyada
  Sadece sermaya Türklerin.Bu da crysis i Türk oyunu yapmaz…Türkçe seslendirme konusuna gelecek olursak Crytek iin başındaki kardeşler oyun fazla satsın diye böyle birşey yaptılar.Yok sa Türk olarak milliyetçiliklerinden mij

  sami 25 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 34. Bu saatte oturup bunları okudum ve kayıtsız kalamadım. İlk ve son yazımı yazıyorum.

  Tartışmalardan şunu anladımki kimse “Bence … türk oyunu değildir.” ya da “Bana göre … türk firmasıdır, oyunudur vb.” gibi yorumlar yazmamış. Tabiiki yazılmamalı 🙂 doğrusuda bu (!) Arkadaşımız kerndince hangi oyun, şirket yada herneyse Türk’dür değildir yazmış tabii kendi Türklük kriterleriyle bazı yerlerde bence haklı. Ama işte gel gör ki asıl can alıcı yer bizi sayfaya çeken başlık bile oldukça sert ve yorumdan uzak. Karşı çıkılan yorumların bazılarıda dediğim gibi haklı yanları var ama üslup yanlış. Tabii bana göre.

  Savunma moduna geçecek arkadaşlara anlatayım, çünkü yanlış tartışmayı seven insanlar topluluğunda olabilirim. Elbette bunu zaman gösterecek.

  Biriniz çıkıp “Hayır efendim sen yanlış anlamışsın biz öyle dedik şöyle dedik sen anlamamışsın mankafa, gerizekalı, şu, bu.” tarzı cevaplar verebilir, versin zaten, onun elinin altındakide klavye. Neyse benim bildiğim gerçek üzerine konuşuyorum; bir firmaya, ürüne ya da şahışa “Türk’tür,Türk değildir” gibi -yorum yapma demiyorum- kesinlik içeren yazılar yazarak onun aslını belirleyemezsin. Tabiiki her iki fikrinde destekçileri olabilir ancak destek olmak bu durumun tastiklenmesi anlamına gelmez.

  Sözün özü bence bir tartışma da empati de yapılmalı. Sırf kendimizi haklı çıkarmak için yanlışımızı görmeden var gücümüzle “Ben haklı çıkmalıyım, ben haklı çıkmalıyım, ben, ben…” diye yüklenmemeliyiz. Kırıcı da olmamalıyız. Ölçüp tartıp öyle konuşmalıyız. Çünkü burdan bir sonuca varamayız. Bilmiyorum belki de yanılıyorum dur.

  Okudunuz gözlerinizi yordum şunuda demeden geçmeyeyim.Hani Olacak O Kadar’ın şarkısı vardı ya “Niyetimiz kimseyi kırmak değildir,
  Şuradakini buraya koymak değildir…” diye gider işte aynen öyle. Sürçü lisan ettiysek şu sanal ortamda affola diyorum.Sağlıcakla kalın arkadaşlar

  Kamil 10 Eylül '11 tarihinde | Cevapla
 35. yazdığınız yorumlarla bir roman okumuş kadar oldum:)şöyle düşünelim.barcelona bir futbol takımı.sahadaki 11 oyuncusunun türk olduğunu düşünelim .şimdi barcelona bir türk takımı olur mu?bence olmaz.ama milli gururumuz olur.bizden böyle kaliteli sporcular çıktığı için sevinir barcelonaya destek veririz.crysis türk oyunu diyemeyiz.ama şirkette çalışan(bildiğim kadarıyla 6) türk var.üstelik üçü bu şirketi kurmuş.şimdi bu oyun türk oyunu diyemeyiz ama türk mühendislerinde yapımında bulunduğu bu oyunu görünce seviniriz.bizden böyle başarılı insanlar çıkıyor deriz.destek çıkarız.benim mantığım bu aga.
  not:davaynan vurmayaydı eyiydi…bu da yorumu yazarken aklıma geldi:)

  cem 11 Eylül '11 tarihinde | Cevapla
 36. Turok ;oyunu adı bile Türk…
  Dreams ; Konuşmalar…
  Lale Savaşçıları; Konu, konuşma, mekan ,yapımcılar, şirket …
  Byzantine The Betrayal(sırlar labirenti); Konu, konuşma, mekan …
  Assassin Creed ;Türk bayrakları vardı sonuncu istanbulda geçiyor…
  Crysis; Konuşmalar, şirket kurucuları.
  StreetFighter4ae; Hasan diye yağlı güreşçi var…
  dahada uzar gider bu liste
  Şimdi bunlarda Türkler ve Türkiye ile ilgili özellikler var; kimisinde konu, kimisinde karakter kimisinin yapımcısı, kimisinin yapan şirketi . Ama bunların hiçbirisi bu oyunları TÜRK yapmaz. oyunların vatandanlığı bulunmaz. Türk insanına hitap etmesi mi, Türk insanının üretmesi mi , Türk Kültürünü içermesi ve yansıtması mı ,nedir bir oyunu “Türk” yapan?

  Oyunun dini, ırkı olmaz sadece dil desteği olur, pal olur ,ntsc olur. zaten Türk ve Türklük kavramlarıda kullanımına göre ırkı yada vatandaşlığı temsil eder.Oyunlarda da böyle bence “Ne mutlu Türküm diyene”

  kardiyak 16 Eylül '11 tarihinde | Cevapla
 37. dağılın la . CRYSİS i ben yaptım…………..

  cabbar 19 Ekim '11 tarihinde | Cevapla
 38. bence türk olmasada türkler geliştrilmesinde yardım ve yataklık ettikleri için bağrımıza basabiliriz 🙂 vede crysis 2de ilk oyuna baslarken bir cevat yerli yapımıdır yazıyo tans buna ne diyeceksin peki?

  YaSiN 11 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
  • Evet Cevat Yerli oturmuş tek başına yapmış Crysis 2’yi.

   Tanshaydar 11 Kasım '11 tarihinde |
 39. Artık Mount&Blade serisi de Türk kimliği kaybetmiştir. Son çıkan With And Sword oyunun geliştiricilerinin çoğu yabancı. Ama gene de Mount&Blade, Crysis’dan daha Türk’tür. Çok mu milliyetçi yazdık ne ? 🙂

  Soul741 11 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
  • Serinin son oyunu hakkında bir şey söyleyemeyeceğim, çünkü ne takip ettiğim bir seri, ne de son oyun hakkında bilgi sahibiyim. Bilgi sahibi olmadığım bir konuda konuşmam da abes olur.
   Sonuçta TaleWorlds firması bir Türk firmasıdır.

   Tanshaydar 11 Kasım '11 tarihinde |
 40. Bu kadar geri zekalı oyuncu kitlesi olduktan sonra haklısın kardeşim.

  Seleme 28 Nisan '12 tarihinde | Cevapla
 41. http://www.crytek.com/company

  Ne yazıyor. Başka söze gerek yok…

  icmimar 30 Nisan '12 tarihinde | Cevapla
 42. Ben kendini ifade yeteneğinden yoksun, ortalama zekâ seviyesinin altında, küfrederek kendini haklı çıkarabileceğini düşünen, IP adresinin ‘hakaret davası açılmasında’ kullanılabileceğinden haberi olmayan bir aptalım.

  Meriç 30 Temmuz '12 tarihinde | Cevapla
 43. Yazıyı yazan kardeş iyi hoşta peki Darkness Within serisi neden Türkçe dil ve dublaj olarak çıkarılmıyor Türk oyunuysa peki.Yerli kardeşler en azından %100 Türkçe yapıyorlar oyunu fakat Darkness Within serisinde 1 tane oyunu dahi Türkçe değil bu nasıl oluyor ben Crysis Türk oyunu demiyorum fakat orjinal almakta fayda var ben şimdi Darkness Within’ı Türkçe olmadıktan sonra niye alayım

  Mehmet Akif Yılmaz 13 Ağustos '12 tarihinde | Cevapla
  • Soruyu soran kardeş, Darkness Within’i ilk defa burada duyduktan sonra gelip bu soruyu sormaya yüzün varsa bile benim cevaplamaya yüzüm yok. Birbirimizi kandırmaya hiç gerek yok.

   Tanshaydar 13 Ağustos '12 tarihinde |
 44. Darkness Within ilk defa burada duydum suç mu? Birde insanları küçük düşürmeye çalışmayın Crysis oynuyor diye.. niye cevap veremiyorsun o soruya madem Türk oyunu Darkness Within neden Türkçe çıkarmıyorlar?

  Mehmet Akif Yılmaz 13 Ağustos '12 tarihinde | Cevapla
  • Niye çıkarsınlar? Siz ona cevap verin önce.
   Ben bir yazılımcı olarak Türkiye içerisinde bilgisayarı Facebook makinesi olarak gören çoğunluğu kaale alarak neden pazar payı yüksek yerlere yönelmek yerine ya korsan kullanacak ya da hiç haberi bile olmayacak (!) bir kitleye karşı emek göstereyim?
   Oyun yapılırken kimse babasının hayrına yapmıyor, ticari beklentiler, anlaşmalar, kısıtlamalar var. Klavye karşısında konuşmak kolay, ama ‘duymadım işte suç mu?’ diyebilecek pişkinliği sergilerken arka planda işlerin nasıl yürüdüğü konusunda zerre kadar bilgi sahibi olmadak konuşmak kolay…
   Açıkçası bir şeyleri anlama çabası göremiyorum…

   Tanshaydar 14 Ağustos '12 tarihinde |
 45. gereksiz bir tartışma yapıyoruz.

  Mehmet Akif Yılmaz 14 Ağustos '12 tarihinde | Cevapla
 46. Intro
  ”Bir Cevat Yerli oyunu.”

  Gereksiz detaylara takılma

  mirac 8 Eylül '12 tarihinde | Cevapla
  • Konu ile doğrudan ilgili olan şeyleri ‘detay’, hatta ‘gereksiz detay’ olarak görme durumu da gereksizdir, o duruma düşen de…

   Tanshaydar 8 Eylül '12 tarihinde |
 47. Aslında çok yanlış yorumlamışsın Cevat Yerli ve kardeşleri Türk mü ? Türk . Şirketi kuranlar bunlar mı ? Evet . Amerikan yapimi bircok oyunun altinda bircok ama bircok Japon yatiyor. Adamlar hergun oyun cikardiklari icin burda girdiginiz tartismalara girmek yerine oturup pasa pasa oyunlarini oynuyorlar.Gurur duymak yerine çıldırdığını söyluyorsun. Türkiyede senin gibiler yüzünden teknolojiyi kullananlar seviyesinde ileri gelistirme uretme seviyesinde geri sıralardayız. Senin gibiler varken crytek neden turkiyede ofis acsın ? Gerci acıcaklar ama hayirlisi bakalim.

  Taru 13 Eylül '12 tarihinde | Cevapla
  • Yazdıklarımdan zerre kadar bir şey anlamayıp her gelenin aynı saçmalıklar ve dar görüşlülükle gelmesi öyle can sıkıcı hale gelmeye başladı ki…
   Haklısın kardeşim, yaptığı mod dünyanın en iyisi seçlien benim gibiler yüzünden Türkiye bu halde. Oyunları Türkçe’ye çevirip bir teşekkür bile beklemeyen benim gibiler yüzünden bu halde. Yazılım yarışmalarında Türkiye’yi iyi temsil eden benim gibiler yüzünden bu halde. Ben boş boş konuşuyorum güzel kardeşim, affedin beni.

   Tanshaydar 13 Eylül '12 tarihinde |
 48. alman sermayesiyle yapılmış ve almanyaya getirisi olan bir oyuna türk oyunudur diyebilmek mantığın bittiği yerdir.türkiyenin bundan zerre kadar kazancı olmadığı halde nasıl oluyorda bu oyun türk oyunu oluyor.oyun almanyada yapılmış bir oyun oldugu halde sdece baslangıc fragmanında cevat yerli yazması bu oyunu türkmü yapıyor.ne yazıkki bu piyasada macera aramaya çalışmayın türkiyeden hatrı sayılır bir oyun çıkmıyor.o benim bu benim dememizdeki amac ne.kendinizi tatmin etmeyemi çalışıyorsunuz.neymiş bu türkiyenin oyun piyasasında prestijinimi artıracak.vaybe crysis türk oyunuymuş bunu mu demek amaç.oyunun nerede yapıldıgı bellı kımlerın yaptıgı katkıda bulundugu bellıyken.hala bu oyuna türk oyunudur demekteki mantık bence kendini tatmin etme çabasıdır.

  yusuf 26 Eylül '12 tarihinde | Cevapla
  • Biraz sert bir giriş yapmış olsanız da yıllardan beri şu yazıda anlatmaya çalıştıklarımı hakikaten anlayabilmiş olan üç beş kişiden birisisiniz, duygulandım şerefsizim…

   Tanshaydar 27 Eylül '12 tarihinde |
 49. arkadaşlar wiki den bakın crytek türklerin kurduğu bir firmadı
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Crytek

  Harun ŞAHİN 13 Ocak '13 tarihinde | Cevapla
  • Evet güzel kardeşim haklısın.

   Tanshaydar 13 Ocak '13 tarihinde |
 50. Bu görüşe göre Renault bir Türk arabası? Türkiyede üretiliyor fabrikası Türkiyede yapanlar Türk geliştiricileri bile Türk ee biz yerli otomobili çıkarmışız neye uğraşıyoruz?

  habib 24 Ocak '13 tarihinde | Cevapla
  • Güzel kardeşim, her gelen yorumda yazdığımı üstün körü okumuş bir şekilde hemen itiraz etmeye, bir şeyler ispatlamaya geliyorlar. Senin dediğini senden öncekiler defalarca söyledi ve defalarca cevap verdim. Ben şurada yorumları okuyup cevap verirken, siz benim yazdıklarımı okumaya üşeniyorsunuz. Üstüne üstlük defalarca yazdığım şeyleri defalarca tekrar yazmama rağmen yine aynı şeyler. O yüzden “evet güzel kardeşim haklısın” deyip geçeceğim. Çorak toprağa o kadar çok tohum attım ki artık ben kök saldım.

   Tanshaydar 24 Ocak '13 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır