Crysis Bir Türk Oyunu Değildir

3 yıl sonra gelen edit:
Bu yazının altında çok şey tartıştık, çok şey söylendi. Öne sürdüğüm argümanlara karşı argüman sunamayan embesiller ancak bana hakaret seviyesine gelecek şeyler söyleyebildiler, ya da bazı ergenler ancak hakaret edebildiler.
Benim karşıma fikir, argüman, cevap getiremediğiniz sürece söylediklerinizin hiçbir değeri olmadığını anlayacak olsaydınız zaten bu seviyede olmazdınız.
Hadi bakalım, bunu da cevaplayın da görelim çok bilen kişiler: Crysis 2, 2011’in en iyi Alman oyunu

Üç yıl geçmiş, halen daha gelip hakaret etmeye çalışanlar, kafanızı kuma gömmeye devam ederseniz o çok gurur duyduğunuz ‘Türklük’ ancak lafınızda kalır. Kalkın ve iş yapın!

———————————————–
Asıl Yazı
———————————————–
Çıktığından bu yana uzun süre geçmesine rağmen zekâ seviyesi yerlerde sürünen Türk oyuncuların Crysis‘i halen bir Türk oyunu sanmasına artık tepkimi bir şekilde koyma zamanım geldi dediğim zaman, sanırım iki yıl önceydi.
Ben artık ortalıkta böyle zıkkımların dolaşmadığını düşünmeye başlarken bir teknoloji sitesindeki bir editör bozuntusu Crysis için millî gururumuz deyince şalterlerin hepsi atarak tüm sinir sistemim kısa devre yaptı (Brain Shutdown Syndrome).

Gene uzun bir süre böyle olaylarla karşılaşmadıktan sonra insanların akıllandığını düşünmeye başladığım bir anda, bir forumun “Türk Oyunları” isimli kategorisinde Crysis’i görünce benzer şalter durumlarını tekrar yaşadım.

Artık bunu mantıklı bir şekilde anlatmam gerekiyor. Öncelikle bir oyuna Türk oyunu demek için neler gerekir onu bir ele alalım.

Mount & Blade: Warband bir Türk oyunudur:

Mount & Blade: Warband

Neden?

 • Oyun firması Türkiye’dedir.(Ankara)[1]
 • Geliştiricileri Türk.[2]
 • Firmanın adı yabancı olsa da Türk firmasıdır.
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmıştır.

Darkness Within 2: The Dark Lineage bir Türk oyunudur:

Darkness Within 2: The Dark Lineage

Neden? (Bu arada blogumda ele almıştım bu oyunu.)

 • Oyun firması Türkiye’dedir.(İstanbul)[1]
 • Geliştiricileri Türk.[2]
 • Firmanın adı yabancı olsa da Türk firmasıdır.
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmıştır.

Far Cry bir Türk oyunu değildir:

Far Cry

Neden?

 • Oyun firması Türkiye’de değildir.(Almanya)[1]
 • Geliştiricileri Türk değildir.[2]
 • Firma, bir Türk firması değildir.[3]
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmamıştır.

Crysis bir Türk oyunu değildir:

Crysis

Neden?

 • Oyun firması Türkiye’de değildir.(Almanya)[1]
 • Geliştiricileri Türk değildir.[2]
 • Firma, bir Türk firması değildir.[3]
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmamıştır.

Şimdi, şunu da belleklere kazımak lazım. Geliştirici gurup içerisinde bir Türk’ün olması o ürünü Türk ürünü yapmaz. O mantık ile Batman: Arkham Asylum[1] ve Windows Vista da Türk ürünü olur. Mal mısınız?

Neymiş, Crytek’in kurucusu Yerli kardeşlermiş. Bu yerli kardeşler Almanya’da doğup büyüdü ve orada eğitim aldı.[2]

Crysis Türkçe çıkmışmış. Cevat bey oyunu neden Amerika’da da Türkçe çıkarmadı? Çoğu yerde oyun çıkarken Türkçe çıkmadı. Kaldı ki, “Bu, Türk oyuncular için bir şans. Eğer yeterince satılmazsa ve korsan oynanırsa, Türk oyuncular bu şanslarını kaybedecek ve bir daha Türkçe dil içerikli oyunlar çıkmayacak” diyerek ağırlığını koydu. Bizim düşük zekâ seviyeli Türk oyuncularımız da her oyunu korsan oynarken, gidip Crysis’i paşa paşa satın aldı. 30 lira çok değil dedi, ama başka oyunlar 25 lirayken çok para oluyor. Nasıl oluyorsa artık.

Madem Yerli kardeşler bu kadar yerli, Türkçe oyun çıkarmaya da hevesli, peki neden bir önceki oyunları Far Cry’ı Türkçe çıkarmadılar? Evet, Far Cry’ı da Crytek yaptı, hatta CryEngine’in ilk versiyonudur bu oyun. Ne oldu da Far Cry bir Türk oyunu olamadı? Far Cry’in nesi beğenilmedi de Türk oyunu olarak boy göstermedi.

Şimdi, buradan Crysis’e Türk oyunu diyen oyuncu bozuntularına sesleniyorum. Halen Crysis’e Türk oyun diyecekseniz, aynı şekilde Far Cry’a da Türk oyunu diyeceksiniz. Darkness Within serisine de sahip çıkacaksınız. Bu kadar yanar dönerlik olmaz!


120 Responses

Bir yorum yazın


 • ziya 06 on

  Ben saygı nedir bilmeyen, düşüncemi ifade edemeyen gerizekâlının biriyim.


  • Tanshaydar on

   Estağfirullah; ama doğru, bu günlerde insanlar fikre fikir ile cevap verme yeteneğinden acizler.


 • YemekteSalçaHatundaKalçaOlmalıdır on

  Arkadaşım….. Crysis bir türk oyunudur Cevat paşa yabancıları kiraladı.. oyunu yaptılar… tamam oyunu yapan cien türk değil ama oyunu yapma fikrini cıkartan bir türk vede ilk oalrak ingilizce ckmasının sebebi dünya dilinin İNGİLİZCE OLMASIDIR ! hala bunu anlayamadınmı ? mount and blade de türkce cıkmadı ! sonradan gelen yamalarla türkce yaptılar oyunları… herneyse senle muhattap olmıycam adam gibi iyicearaştır öyle gel konu aç adamn kafasını bozma


  • Tanshaydar on

   Benimle muhattap olmayacağını söyleyip de bu kadar muhattap olmaya bir şeyler ispatlamaya çalışmak nasıl bir ironidir, onu anlayamadım.
   Tamam güzel kardeşim. Obama Polonya’ya gittiğinde devlet başkanı kendisine The Withcher oyunu hediye edildi ve gurur duyuldu. Türkiye’ye geldiğinde de Abdullah Gül kendisine Crysis hediye edip gurur duysun; ama diğer taraf neresiyle güler onu bilemem.


  • RevoLand on

   Konu eski olsada yorum yeni, şu amip arkadaşımıza bir laf da ben sokayım, Buyrun Crytek’in wikipedia sayfası (hani Dünya dili ingilizceymiş ya o yüzden ingilizce olan wikipedia’dan link veriyorum)
   http://en.wikipedia.org/wiki/Crytek
   İlk cümleye dikkat çekmek istiyorum
   “Crytek is a German video game company founded in 1999 by brothers Cevat, Avni and Faruk Yerli (German nationals of Turkish descent).”
   Buna ek olarak CTRL+F yordamı ile(yukarıdaki amip arkadaşımız böyle şeyleri bilmiyor olabilir…) Turk yazdığımızda (İngilizce sayfada Türk yazacak değiliz ya?) “(German nationals of Turkish descent).” dışında herhangi bir sonuca sahip değiliz.
   Tanshaydar’ın yazdıklarına bunu ekliyor ve kendisine teşekkür ediyorum, takipdeyiz Tanshaydar 🙂


  • Tanshaydar on

   Kardeşim Allah razı olsun. Umutsuzluğa kapılıyordum neredeyse artık…


 • erhan cry on

  farcry crysis 1-2-3 hepside türk oyunudur.Sen olayı şunla karıştırıyorsun Türkiye oyunu değil Türk oyunudur http://tr.wikipedia.org/wiki/Crytek gördüğün gibi crytek yani oyun yapımcıları türklerdir.Bir film düşün yapımcısı ankaralı ise o filmi çindede çekse türk filmi olur oyuncular çinlide olsa türk filmidir 🙂


  • Tanshaydar on

   Evet güzel kardeşim haklısın aynen öyle, ben karıştırıyorum zaten. Zaten Türkçe vikide yazıyorsa kesinlikle öyledir.


  • Uğur on

   Crytek kurucuları hakkında gerekli bilgiyi arkadaş vermiş zaten okumaktan acizsin belli ya da araştırmaktan , vikipedi’de Türk yazısını görüdğün gibi atlmaşısın. Gelelim mevzuya adamlar tamamen Almanya’da doğup büyüdüler , şirketi tamamıyla Almanya kaynaklarıyla kurdular , Türkiye ile gram alakaları yoktu. Hatta Türkiye ofisi 2013 de açıldı. Adamlar doğru düzgün Türkçe konuşmayı bilmiyorlar neyin Türk’lüğünden bahsediyorsun sen.
   NOT: Call of Duty Modern Warfare ın sonundaki credist’de Cevair Arı diye bir isim gördüm sanırım bu oyun Türk oyunu.


 • Şamil Kaan BOZKURT on

  Evvela şartellerin milli gurur içinse avrupa medeniyetini empoze edinmiş bir şahıssın sen. Zira nasıl ki bir film yapılır ve en önemli aktörleri yönetmen-yapımcı ise oyunlarda uluslararası arenada yapımcı oyununu temsil eder baş aktörde yer alır. Lakin sen bunu anlamayacak kadar zavallısın kardeş. Nitekim milli gururumuz seni endişelendiriyor…


 • Cpt.BedirX on

  BEYLER diyerek dikkatinizi çekerim ……………………
  Çok fazla oyun gördüm desem hemen adam Metin 2 oynuyodur bunda da oyun diyordur demesin…Ben CoD 2-3-4-5-6-7-8-9 hepsini oyndım ve bitirdim (MP dahil) Army of Two un aslında Army of T.W.O olduğunu kanıtlamış Honor Madalyalarında doymamış bir insanım (bu espiriyi sadece oyuncular anlar 😀 ) …. Şimdi Tanshaydar arkadaş yazmış Türk oyunu değil diye… İlk önce Macarların Kırgızların Bulgarların Azerilerin Gürcülerin ve bir çoğunun Türk olduğunu unutmdan konuya başlayalım…Şimdi Tanshaydar’ın dediği gibi hiç bir oyun tamamı ile bir milette mal edilemez çünkü bu oynun mal olması yani satılması için tüm oyuncular yardım ediyor (KORSAN DAHİL ) ….Benim tanıdığım bir kişi EA da çalışıyordu ve ismi Medal of Honor’un yeni oyunda geçiyordu ve birdaha EA oyunda geçmedi…Çünkü EA oyunlarının nerdeyse hepsi Mülüman kanı akıtıyordu , bu yüzden ayrıldı… Yani diyeceğim yeni neslin Cpt.Price , Woods , Mother ( MoH ) gibi karakterlerler ile büyümesi ile EA kazanır Crytek gerçekten Cry’a yani ağlamaya başlar…Bırak bu yargı Türk oynu diye kalsıngelecek neslin gidebileceği yani büyütüceği bir firma olsun… Tale ye neden gitmesin diyeceksin şimdi , Tale inin adı pek duyulmamış bir firma olduğu için desem ve hatta internet kafede sen M and Blade göremezsin ama belki Crysis görürsün… VE buradan Crytek firmasına sesleniyorum ilk oynunuzun MP si Battlefield e benziyor yanı çok büyük harita vardı ve bence daha eğlenceli idi …Ama şimdi yani Crysis2 den beri CoD mp sine özenti küçük harita var , bu yüzden Battlefield konsepti istiyorum VE Tanshaydar nin cevabı aldığını aldığını sanarak EL VEDA ediyorum size…


 • Cpt.BedirX on

  Transa mı girdin yoksa Haydar…Tabi-i olarak beyne isabet eden mermilerin “NANO SÜİT” in zırhından sekip çan misali içerde zınlaması ile transa girmiştir…Tabiki de seken mermiler yine Trans taraftarına gider…Aynı etki, hepsi transtalar…Yok mu su döküp uyandıran 🙂 … Devamı yolda, yol ise çok uzaklarda…


 • Cpt.BedirX on

  Yavv bu trans kaç gün sürecek…Parti liderleri gibi agresif agresif konuşmayı biliyorsun fakat halkın nabzını yoklayamıyorsun ( nabız, dakikada damardan geçen kan dalgasıdır 🙂 bu da benim dalgam 🙂 )…


  • Tanshaydar on

   Şu aralar pek geyik yapma havamda değilim, kusura bakmayın.


  • Cpt.BedirX on

   “Roger that !” & “Good night!”(Cpt.Price)


  • Barış on

   Pardon sana değildi cevabım kardeşim yanlış oldu


 • Barış on

  Kardeşim iyi güzel demişsin ama; Cevat Yerli (CEO ve Başkan), Avni Yerli (Genel Müdür),Faruk Yerli (Genel Müdür). Bunlar 3 türk kardeş ve bu firmanın müdürleri !. nasıl oluyorda türk sermayesiyle yapılmamış oluyor bu oyun. Hatta crysis ilk çıktığında daha dün gibi hatırlıyorum haberlerde türk oyunu diye ortaya çıkmıştı. Oyunu yapımında çalışan mühendisler türk değil, şirket almanyada burda sonuna kadar hak veririm sana ama. oyun bir türk oyunu değil diye bir şey yoktur. O 3 kardeş Almanyadaki şirketin başlarındaki Müdürler ! ve bu şirkette çalışan mühendisler kimin sayesinde ekmek yiyiyor ? Müdür mü yönetir Mühendis mi ? buda sana günün sorusu olsun.


 • TC Engin on

  Ben okuma yazma bilmeyen bir malım.


 • sadsa on

  Ben ancak küfretmeyi beceren, ergen bir gerizekâlıyım, buraya yorum yazmayı beceremediğim için kendimden utanıyorum.
  Laf sokmaya çalışıyorum; ama o kadar malım ki “Aç bakalım credits’i zaaa” derken yazarın credits’i çoktan okuduğunu ve bildiğini ve argüman olarak kullandığını anlayamıyorum.
  İsteyenler için Credits burada: http://www.mobygames.com/game/windows/crysis/credits


 • Furkan on

  Crysis Far Cry Crytek oyunudur ve Crytekin sahipleri Cevat Avni Faruk Yerli tarafından yapılmıştır.


 • Çağlar on

  1-Oyun firması Türkiye’de değildir.(Almanya)
  ——————————————–
  Evet oyun firması Almanya’da fakat bu Türk olmadığını göstermez o zaman Çinli iş adamları gelip Türkiye’de fabrika açıyorlar şirket açıyorlar onlarda o zaman Çinli değil onlarda Türk.

  2-Geliştiricileri Türk değildir.
  ———————————–
  Avni Yerli , Cevat Yerli , Faruk Yerli bir Türk ismidir. Türkiye’nin Giresun ilinde doğduktan sonra Almanya’ya gitmişlerdir. Ataları ve kökenleri Türk’dür Alman değil. Buda onların Türk olduğunu kanıtlar.

  3-Firma, bir Türk firması değildir.
  ————————————-
  Evet Türk firması değil bunun nedeni de Almanya’da yaşıyor olan biri Türkiye’nin oyun platformu gelişmemiş olduğu için Türkiye’ye gelip şirket kurmaz. Ve CryTek’i kurduğu zaman ki ekibi Almanya’ya zor gelirken Türkiye’ye hiç gelmez. Ve kimse ailesini bırakıp gidemez.

  4-Oyun Türk sermayesi ile yapılmamıştır.
  ——————————————-
  Türk sermayesinden kastın ne sonuçta bu adamlar devletin parasıyla yapmıyor bunu kendi paralarıyla yapıyorlar ve bu adamlar Almanyada euro para birimini kullanıyorsa aynısını Türkiye’de de kullanır(hatta Türkiye’de neredeyse tüm şirketler euro ve dolarla çalışıyor.). Şimdi dersin parayı Almanyada kazandı afedersin ama Türkiye’ye gelse gene para kazanıcak.

  -Ve demişsin ki Geliştirici gurup içerisinde bir Türk’ün olması o ürünü Türk ürünü yapmaz. Geliştirici grupmu ? Oyunu oynamadınmı hiç bu oyunun kurucuları 3 kardeşdir. Grup içinde yer alan sıradan biri değil onlar onlar projeyi ortaya atan ve gerçekleştiren kişiler. Geriye kalanlar geliştirici grup içerisinde yer alıyor. Saçma sapan konuşup çok bilmişlik taslama burda . Adamlar yaptıkları oyunlarda Ceo ve Genel başkan olarak adlandırılıyorlar. Bide diyorsun onlar Türk değil peki neden o zaman daha sonra onları geliştirici grup içine alıp onlara Türk diyorsun. İlk önce bir dediğin diğerini tutsun ondan sonra ortaya attığın tezini savun.

  -Crysis Türkçe çıkmışmış. Cevat bey oyunu neden Amerika’da da Türkçe çıkarmadı? Çoğu yerde oyun çıkarken Türkçe çıkmadı. Demişsin ya biraz mantıklı ol sen gidip Amerikalı adama neden Türkçe oyun satasın ki o adam Türkçe bilmiyor ne yapsın oyunun Türkçesini
  Dersin şimdi o zaman Türkiye’de neden İngilizce satılıyor. Çünkü İngilizce evrensel bir dil Almanya’ya git İngilizce bilen var Rusya’ya git bilen var.Ama bi Almancayı Türkçe’yi Amerika’da bilmezler.

  -FarCry neden Türkçe değil demişsin ne yapalım bizim Türkler maleef korsanı çok seviyor adamda gidip Türkçe yaparak tonlarca para döküyor. Fakat satılmayınca döktüğü parayı kazanamayıp zarar ediyor onun için ders olsun diye çıkarmadı. Bence haklıda o kadar uğraşsın hatta Crysis için harcadığı Türkçe dublaj parasını çıkartamadılar ama adam genede devam etti biraz saydı emeğe saygı lütfen adam uğraşıyor zarara girse bile yapıyor bizler korsan alıyoruz ayıp.

  Sözün kısası adamlar bir kere Türk onu o küçük beyninize sokun. Türk olmayan bir adamın ismi Türk ismi olmaz bir kere Almanlar nerde çocuklarına Türk ismi koyuyor. Adamlar zaten laza benziyo 😀 . Bide hani Almanlar hep Sarı saçlı mavi gözlü oluyodu? Zamanında naziler katletti insanları sarı saçlı mavi gözlü değil diye neymiş Alman değilmiş. Bu adamlar siyah saçlı gözleride mavi değil ne yapıcaz o zaman ?


  • Çağlar on

   Ve son olarak Cevat Yerli ile yapılan bir röportajda oyunu Türkçe yaptık ve belli bir bütçe ayrıldı biz oyunun Türkiye de satışlarından alınan paranın bu dublajın parasını karşılamiyacağını biliyoruz. Fakat bizim amacımız Türkiye’de oyun sektörüne katkıda bulunmak ve Türk kardeşlerimize destek olmak. Dedi ve bu söze dikkat “Türk Kardeşler Başında” al sana adam kendi ağzıyla söylüyor bunu.
   https://www.facebook.com/video/video.php?v=169419696442420
   buyrun buda link izle.  • Çağlar on

   Tanshaydar ben sana burda oyunun tük yapımı olduğunu savunmuyorum.
   3 Kardeşin Türk olduğunu savunuyorum. Sen 3 kardeş Türk değil demiştin videoyu izle kendi kulaklarınla duy. Adam resmen Türküz diyo daha ne olsun.
   Oyun tabikide Türk yapımı değil sadece CryTek i kuran başındaki kişiler Türk ama geliştirenler sonuçta yabancı.


  • Tanshaydar on

   Güzel kardeşim, beni sürekli Yerli kardeşleri eleştiriyormuşum gibi göstermeye çalışıyor insanlar, halbuki defalarca söylediğim gibi, kendilerini sever, sayar, takdir ederim. Ben hiçbir yerde hiçbir şekilde Yerli kardeşlerin Türklüklerini sorgulamadım. Benim tüm sorgulamam Crysis’in bir Türk oyunu olup olmadığıdır. Yanlış anlamışsın bütün meseleyi.


 • Ural on

  Arkadaşlar farklı forumlarda bu konuyla ilgili farklı görüşler vardı.Benim de kafam karıştı.Ben de en iyisi Crytek’e bir mesaj göndereyim dedim ve şu mesajı attılar:

  Merhabalar,
  Crytek’in sahibi Cevat,Avni ve Faruk Yerli 3 Türk kardeştir ve Crysis
  oyunu da onlara aittir.Yani Türk yapımı bir oyun olarak
  nitelendirebiliriz.

  Bu mesajı kesinlikle Crytek göndermiştir.


 • Rüştü on

  bide bana bunu acıkla türkce oyun varmı hepsi oyunceviri.com saolsun ceviriyor bu oyununu neden türkce yama yk direk türkce dil destegi ile yükleyebiliyorsun bunu acıklayın farcry crytek yaptı diyenler var tek cryengine 1 ile yapılan bi oyundur ubisoft cıkarmıstır crytek türk markasıdır o yüzden oyun türkcedir bide türk markası olmasana neden türkce dil destegi var oyun türk yapımı olmasa oyunceviri.com cevirirdi o yüzden bosuna agzını yorma al sana ccrytek istanbul http://www.youtube.com/watch?v=Ib1e6s_6Mm0 bide buna bak http://www.youtube.com/watch?v=hgd2a_PZVXg buda var http://www.youtube.com/watch?v=Zb8L2oOFHsQ bunada bakı ver http://www.youtube.com/watch?v=jo7pXe8AHqY hadi son olarak buna bak nete yazarsan cok var crytek türk yapımıdır crysis serisi türk yapımıdır farcry 1 türk yapımı degil tek cryengine kullanılmıstır cıkaran ubisoft dur farcry2-3 cryengine kullanılmamıstır


  • Merve on

   Sizin mantığınıza göre Türkçe dil desteğiyle çıkmış olan Hitman: Absolution (http://tr.wikipedia.org/wiki/Hitman:_Absolution) da Türk oyunudur. Çünkü ayrıca bir Türkçe yamaya gerek olmadan kendiliğinden dil desteği vardır. Unearthed: Trail of Ibn Battuta, PES serisi gibi oyunları da örnek verebilirim ki sanırım size göre bunlar da Türk yapımı?


 • ben on

  malım ben malın önde gideniyim


 • enes on

  crysisi yapanın ******* ya ascension bölümü çok zor ya ya bari vtolden inebilelim çok zor vtol kendini tamir ediyi ama hemen patlıyo


 • gokaykinas on

  firma türk firması deildir demissin firmayı kuran kişiler türk


 • Savaş06 on

  Cevat Yerli (d. 1978) Türk-Alman bilgisayar oyunları yapımcısıdır. Dünyadaki en büyük oyun geliştiricilerinden biri olan Crytek şirketinin kurucusu ve CEO’sudur (Yönetim Kurulu Başkanı). Giresun’da doğmuş, ve ailesiyle Almanya’ya göç etmiştir.

  Cevat Yerli’nin oyun merakı, kendisine 10 yaşındayken hediye edilen Commodore 64 ile başladı. Crytek şirketini 1999 yılında kardeşleri Avni Yerli ve Faruk Yerli ile birlikte Almanya’nın Coburg şehrinde kurdu. Commodore 64 ve The Schneider CPC konsolları için 1980’li yıllarda çıkan bilgisayar oyunları geliştirmeye odaklanmıştır. Crytek şirketinin ilk oyunu olan Far Cry adlı video oyunu 1 milyondan fazla satış rakamına ulaşmıştır. Şirketin sırasıyla 2007 ve 2011’de çıkardığı Crysis adlı oyunu, Birinci Şahıs Nişancı tipinde olan bir Bilim Kurgu oyunudur. Cevat Yerli, 16 Nisan 2012’de de Crysis 3’ün duyurusunu kişisel twitter hesabından yapmıştır.


 • TÜRK on

  Türk oyunu olsa ne olur olmasa ne olur , Türk oyunu denilmesi neden bu kadar zoruna gidiyor haydar mısın her neyse adın, yoksa Türk düşmanı olanlardan mı soyun


 • cCc on

  Bunu crysis konusuyla bağlantısı yok ama ”o çok gurur duyduğunuz ‘Türklük’ ancak lafınızda kalır. Kalkın ve iş yapın!” diyen ermeni/kürt/melez dölü Türk oyun yapamadağı için değil Türk olarak doğduğu için asildir
  YA HEPSİNDİR YA HİÇ YA TÜRKSÜN YA PİÇ

  Ayrıca, ben faşistim ve akıl hastasıyım.


  • cCc on

   ooo ben tam bir orosu çocuğuyum kendi kendimi editleyebiliyormuşum


 • Left Right Dead on

  Crysis 1 de oyun ilk çıktığında türkçe yama yoktu ve bunun ardından eleştiriler çıktı.Onun için 2 ve 3. seriler için türkçe yama çıktı.Eleştirilerin sebebi ise CRYTEK firmasınında türk yapımcıların olması.Onun için oyun Türklerindir.Ne dense bilmem oyunun sonunda CREDITS bölümünde ilk 3 kardeşin adları çıkar sonra ötekilerinin adları çıkar.Neden EA grubunun adları çıkmıyor.Onun için biraz düşünmemiz lazım…


  • Tanshaydar on

   Güzel kardeşim böyle aklı başında ve düşünülerek yazılmış bir yorum yazdığın için çok teşekkür ediyorum.


 • Korhan on

  Merhaba, kardesım adamlara hakaret etme demıssınde kendıne sovdurmek ıcın bınbır cesıt yol aramıssın yıl olmus 2015, 16 olacak sen ve senın gıbıler anlayamamıs turklugun ne demek oldugunu daha onu gectım sımdı, Crysıs den ele almak ıstıyorum oyun fırmasının almanyada olması onu almanyalı yapmaz turkıyede de mercedes uretılıyor bu turklerınmı ? 😀 herneyse devam edelım gelıstırıcılerın tamamen turk olmaması hatta hıc bıle olmaması bırsey ıfade etmez sonucta bedava calısmıyorlar 3. olarak fırmanın turk fırması olmadıgından bahsetmıssın bubkadar cahılmısın gercekten? sahıplerı alman mı? amerıkalımı? hah 4. olarak sermayenın cokta onemı yok onemlı olan bır ınsanın yapabıldıgıdır yapamadıgı degıl ha bırc almıstır ha baskasının parasıdır sanane? banane? sımdı bunları yazmayacaktım tamamen zaman kaybısın ama mıllete yalan yanlıs bılgı vermene goz yumamadım yeter artık gozunuzu acın ondan sonra soverler tabı bır dusun hele bır dusun!


 • Korhan on

  bu arada sen o malum Crysis 2 is Best German Game 2011 e takılıp kalmıssın bu oyun nerede guzel kardesım? almanyada pekı bu herıflerde sahıplenmeye hakları yokmu bazı seylerı? var.
  Sırf 1 2 odul ıcın boyle seyler dusunmen yersız aslında benı uzen konu sadece sen degılsın senın gıbı kac kısı var bu fıkırlerı savunan ama anca kendı egolarını tatmın ederler ısın sonucu ben oyunumu keyıfle oynarım ve gururda duyarım turklerle yerınde yapılan seylerden daha ıyısını bılıyorsan al sen yap yada dıgerlerı, cok mu zor? ımkanların mı yok? o zaman buyuklerınıze saygı duymayı ogrenın.


 • Oyunları Seviyoruz - Teknoloji, İnternet, Oyun Haberleri on

  Güzel bir içerik teşekkür ederim.


 • hulk on

  crysis türk oyunu kapakkk biraz daha şalterlerin atsında geber mal


 • aec on

  Ilk defa olu bi yaziya cevap atacagim. Cok heyecanliyim!

  Gencler, ben bir Turk olarak Amerika’ya gidip bir yogurt sirketi kurup oradan dunyaya yogurt ticareti yaparsam buna “Turk Mali” damgasi basilamiyor, biliyorsunuz degil mi? Sirket resmen bir Amerikan sirketi oluyor.

  “Turkiye Sirketi” vs diye bir tabir de yok, oyle kicinizdan terim uydurmayin.

  Bu tanim sirketin basindakilerinin etnik kimliklerinden bagimsiz olarak, tamemen sirketin hangi ulkeye vergi odedigiyle alakali. Kigili bir turk sirketi, ama uretimini kambocya’da yapiyor. Uretimin nerede yapildigindan bagimsiz olarak ana paranin aktarildigi ulkeye bakiyoruz.

  Yani Mercedes buraya fabrika kurarsa, bu fabrikanin urettigi arabalardan elde edilen gelir burada kalmayip Almanya’ya gidecegi icin o fabrika veya Mercedes’in buradaki alt yuklenicisi bir turk sirketi olabilecegi gibi, Mercedes hala bi alman mali oluyor.

  Crytec bir Alman markasidir, bir Alman sirketidir. Sirketin sahibi Turk kokenlidir. Sahibinin kokeni sirketin Alman sirketi olmasini degistirmez.

  Bence bu tur tartismalarin cikiyor olmasinin nedeni sebepsiz yere bir eziklik algisina kendimizi birakiyor olmamiz. Her gedikte ulusumuzla ovunecek bir sey ariyoruz ve ona buna turk yakistirmasi yapiyoruz. Bu enerjiyi ovunulesi seyler yapmaya harcasak daha cok sonuc cikar: Cok calisin, para kazanin, kazandiginiz paralarla kendi oyun sirketinizi kurup oyun gelistirin. Olur sonra size kapak gibi ovunc kaynagi…


 • neo on

  Oyun firması Türkiye’de değildir.(Almanya)[1]
  Geliştiricileri Türk değildir.[2]
  Firma, bir Türk firması değildir.[3]
  Oyun Türk sermayesi ile yapılmamıştır. ARkadaş pek zeki değilmiş, şöyle ki; oyunun merkezi ülkemizde olmaması ve çoklu bir yapıya sahip olması oyunun daha doğrusu firma ceosunun ve üreticisinin Türk olduğu gerçeğini değiştirmez. üstelik önemli olan başarı ile gurur duymaktır, burada konu Alman Yahudi veya Türk olması değil en azından bizimde bir katkımız olduğunu bilmektir. Üstelik ülkemizdeki kişiler zaten hep yurdışına beyin göçü yapıyorlar.


 • Eray Demir on

  Şimdi bütün yorumları okudum da(evet biliyorum aradan 3 yıl geçmiş) Haydar abiye karşı çıkıp Crysis ve FryCry gibi oyunlara Türk oyunu diyenler ve saçma sapan nedenlerle ispat etmeye çalışmış. Tabi bu şahıslar sanırım Crysis’in credits ine bakmamışlardır. Bakacak olursanız tek Türk isimlerin bu Yerli kardeşler olduğu göreceksiniz.Tamam işte bu zaten yetmiyormu diyen de olacaktır. Evet bu Yerli kardeşler Türk fakat Bu Yerli kardeşler Almanya’da doğup büyüdü ve orada eğitim aldı. Bu yüzden de bu oyun Almanya da yapıldığından Alman oyunu olmuş oluyor. Üstüne üstlük oyun 2011 yılında ”En iyi Alman oyunu” olarak seçilmiş”.

  Hala itiraz eden kardeşlerim. Hadi bir hikaye uyduralım:

  Şimdi iki Alman kardeş düşünün. Bu iki Alman kardeş Türkiye de doğup büyüyüp bu ülkede eğitim alıp Türkiye de bir oyun çıkarsın. Fakat bu oyunlarda emeği geçen herkes Türk olsun, sadece başlarında bu iki Alman kardeş olsun. Oyun çıksın ve çok popüler bir oyun olsun. Eminim ki Crysis oyununa Türk oyunu diyen bu oyuna da Türk oyunu diyecektir. Çünkü kendine yediremeyecektir buna Alman oyunu demeye. Hani Crysis’in başında Yerli kardeşler vardı da bu yüzden Türk oyunu diyordunuz. O zaman buda Alman oyunudur. Çünkü başlarında Alman var. Hatta bu bir Alman oyunu diye savunan Almanlar’a ”Hayır,bu oyun Türk oyunu,başında Alman olabilir ama oyun Türkiye’de yapıldı,emeği geçen herkes Türk” dersiniz ve bu sefer haklı bir savunma yapmış olursunuz.

  Sonuç olarak Crysis Türk oyunu değildir. Evet bu uydurma hikayemiz gibi bir durum olmuş olsaydı bu oyuna göğsümüz kabara kabara TÜRK OYUNU diyebilirdik. Lütfen bu yazdıklarımı dikkate alın kardeşlerim.


  • Tanshaydar on

   Eray kardeşim,

   3 yıl boyunca dönen muhabbet aynı. Buraya yapılan argümansız aptal saptal yorumlar kadar küfür içerikli yorumlar da vardı. İnsanlar bunu kutsal bellemiş, laf edince de kutsalına laf ediyormuşum gibi tavır takınıyorlar. Argüman üretemedikleri için hakaret veya yalanlama. Kör göze parmak deyip Crytek’in kendi sitesinde “Crysis 2 Almanya’nın en iyi oyunu” haberini gösteriyorum, ona bile bir kılıf uydurabiliyorlar. Bu inanç bende olsa evreni yırtarım.


 • Demir on

  Yeterli bir ispat olduğunu düşünmüyorum. Elinde daha somut kanıtlar olmadan bunları söylemen çok basit olmuş.


  • Tanshaydar on

   Hangi ispatın yeterli olduğunu düşünmüyorsunuz, veyahut da hangi karşı deliliniz var?


 • okinkurt on

  Yıl 2016 hala türk oyunu diyenler var bu bir eziklik bence kendin bir halt yapamıyorsun gidip şirketin başındakiler türk diye bu oyuna türk oyunu diyorsun komik hocam bence boşuna kendinizi yormayın anlamıyor millet.


  • Tanshaydar on

   Güzel kardeşim, çok doğru söylemişsiniz. Lâkin birilerinin bu gerçeği söylemesi gerekiyor.


  • okinkurt on

   Hocam şu söz olayı açıklıyor: Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir ibni sina , bizim millet anlamıyor kendi çevremden biliyorum çok mualefet gördüm bu konuda ezel eski anlamıyorlar en son yılın alman oyunu seçildiğinde biraz şüphe ettiler yine bahane buldular komik bir milletiz.


 • Tha Big Ounce on

  Bir oyunu ASLA “Türk oyunudur.”, “Japon oyunudur” diye ayıramazsınız. Bir oyunda dünyanın her yerinden insanlar çalışmaktadır. Bir oyunu bir milletin diyemezsiniz. O oyunu o millet düşünmüş, yapıldığı firmayı o kurmuş olabilir ama eğer o oyunun her bir detayını onlar yapmadıysa o oyun o milletin oyunu değildir. Bir oyunu bu ülkenin şu ülkenin diye ayırmak doğru değiildir. Bu konu hakkında istediğinizi düşünebilirsiniz ama böyle bir konuda bile birbirimize girmemiz ne kadar bilinçsiz olduğumuzu gösteriyor. Bir konu hakkında çıkıp yorum yapmadan önce sadece Türkçe Vikipedia’ya değil, İngilizcesine de bakı başka kaynakları da araştırın.


  • Tanshaydar on

   Güzel bir argüman yakalamışsın.
   Yalnız o da aşırı acımasız ve gerçekçi bir yaklaşım. Sonuçta Türk otomobilinin de tüm parçaları yüzde yüz yerli değil. Mühendislik eğitimi alırken öğrendiklerimizin hiçbiri Türk üretimi değil. Yani iş çıkmaza girer öyle.

   Wikipedia kısmı konusunda bir iki yazım vardı zaten, açıkçası benim pek umudum yok insanların bir şeyleri anlayacağından. Ama doğru bildiğimi yanlış çıkaran biri gelene kadar ben doğru bildiğimi söylerim.


 • Uğur on

  şahsen haklısın ama yapacak bişey yok böyle zıkkımlanmışlar böyle de zıkkımlanıcaklar….. bizim Türk insanın yaptığı bin oyundan biri tutar(Mount&Blade) hemen böbürlenir madem o kadar iyiyiz neden oyun ve animasyon sektörümüz bu kadar altlarda….. sen haklısın kardeşim ha şunu da söyleyeyim bu ülkede doğduğunma her geçen gün pişman oluyorum.


 • androbit on

  Ben 40 tane orospunun bir araya gelip yine doguramiyacagi bir picim.yillardir tanittim kendimi az cok.benmerkezciyim kic kagidi bile yapilamiyacak itin tekiyim. Ona atar buna gider ulan sizin verdiginiz yollar bizim hosumuza gider aibine. gayim ben arayin beni adim murat koz


Leave a Reply