Tanshaydar'ın Mekânı

Blog İstatistikleri

 • 332.332 tıklama
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları, Eleştiri

Crysis Bir Türk Oyunu Değildir

3 yıl sonra gelen edit:
Bu yazının altında çok şey tartıştık, çok şey söylendi. Öne sürdüğüm argümanlara karşı argüman sunamayan embesiller ancak bana hakaret seviyesine gelecek şeyler söyleyebildiler, ya da bazı ergenler ancak hakaret edebildiler.
Benim karşıma fikir, argüman, cevap getiremediğiniz sürece söylediklerinizin hiçbir değeri olmadığını anlayacak olsaydınız zaten bu seviyede olmazdınız.
Hadi bakalım, bunu da cevaplayın da görelim çok bilen kişiler: Crysis 2, 2011’in en iyi Alman oyunu

Üç yıl geçmiş, halen daha gelip hakaret etmeye çalışanlar, kafanızı kuma gömmeye devam ederseniz o çok gurur duyduğunuz ‘Türklük’ ancak lafınızda kalır. Kalkın ve iş yapın!

———————————————–
Asıl Yazı
———————————————–
Çıktığından bu yana uzun süre geçmesine rağmen zekâ seviyesi yerlerde sürünen Türk oyuncuların Crysis‘i halen bir Türk oyunu sanmasına artık tepkimi bir şekilde koyma zamanım geldi dediğim zaman, sanırım iki yıl önceydi.
Ben artık ortalıkta böyle zıkkımların dolaşmadığını düşünmeye başlarken bir teknoloji sitesindeki bir editör bozuntusu Crysis için millî gururumuz deyince şalterlerin hepsi atarak tüm sinir sistemim kısa devre yaptı (Brain Shutdown Syndrome).

Gene uzun bir süre böyle olaylarla karşılaşmadıktan sonra insanların akıllandığını düşünmeye başladığım bir anda, bir forumun “Türk Oyunları” isimli kategorisinde Crysis’i görünce benzer şalter durumlarını tekrar yaşadım.

Artık bunu mantıklı bir şekilde anlatmam gerekiyor. Öncelikle bir oyuna Türk oyunu demek için neler gerekir onu bir ele alalım.

Mount & Blade: Warband bir Türk oyunudur:

Mount & Blade: Warband

Neden?

 • Oyun firması Türkiye’dedir.(Ankara)[1]
 • Geliştiricileri Türk.[2]
 • Firmanın adı yabancı olsa da Türk firmasıdır.
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmıştır.

Darkness Within 2: The Dark Lineage bir Türk oyunudur:

Darkness Within 2: The Dark Lineage

Neden? (Bu arada blogumda ele almıştım bu oyunu.)

 • Oyun firması Türkiye’dedir.(İstanbul)[1]
 • Geliştiricileri Türk.[2]
 • Firmanın adı yabancı olsa da Türk firmasıdır.
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmıştır.

Far Cry bir Türk oyunu değildir:

Far Cry

Neden?

 • Oyun firması Türkiye’de değildir.(Almanya)[1]
 • Geliştiricileri Türk değildir.[2]
 • Firma, bir Türk firması değildir.[3]
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmamıştır.

Crysis bir Türk oyunu değildir:

Crysis

Neden?

 • Oyun firması Türkiye’de değildir.(Almanya)[1]
 • Geliştiricileri Türk değildir.[2]
 • Firma, bir Türk firması değildir.[3]
 • Oyun Türk sermayesi ile yapılmamıştır.

Şimdi, şunu da belleklere kazımak lazım. Geliştirici gurup içerisinde bir Türk’ün olması o ürünü Türk ürünü yapmaz. O mantık ile Batman: Arkham Asylum[1] ve Windows Vista da Türk ürünü olur. Mal mısınız?

Neymiş, Crytek’in kurucusu Yerli kardeşlermiş. Bu yerli kardeşler Almanya’da doğup büyüdü ve orada eğitim aldı.[2]

Crysis Türkçe çıkmışmış. Cevat bey oyunu neden Amerika’da da Türkçe çıkarmadı? Çoğu yerde oyun çıkarken Türkçe çıkmadı. Kaldı ki, “Bu, Türk oyuncular için bir şans. Eğer yeterince satılmazsa ve korsan oynanırsa, Türk oyuncular bu şanslarını kaybedecek ve bir daha Türkçe dil içerikli oyunlar çıkmayacak” diyerek ağırlığını koydu. Bizim düşük zekâ seviyeli Türk oyuncularımız da her oyunu korsan oynarken, gidip Crysis’i paşa paşa satın aldı. 30 lira çok değil dedi, ama başka oyunlar 25 lirayken çok para oluyor. Nasıl oluyorsa artık.

Madem Yerli kardeşler bu kadar yerli, Türkçe oyun çıkarmaya da hevesli, peki neden bir önceki oyunları Far Cry’ı Türkçe çıkarmadılar? Evet, Far Cry’ı da Crytek yaptı, hatta CryEngine’in ilk versiyonudur bu oyun. Ne oldu da Far Cry bir Türk oyunu olamadı? Far Cry’in nesi beğenilmedi de Türk oyunu olarak boy göstermedi.

Şimdi, buradan Crysis’e Türk oyunu diyen oyuncu bozuntularına sesleniyorum. Halen Crysis’e Türk oyun diyecekseniz, aynı şekilde Far Cry’a da Türk oyunu diyeceksiniz. Darkness Within serisine de sahip çıkacaksınız. Bu kadar yanar dönerlik olmaz!

142 şey demişler
 1. Ben saygı nedir bilmeyen, düşüncemi ifade edemeyen gerizekâlının biriyim.

  ziya 06 28 Ocak '13 tarihinde | Cevapla
  • Estağfirullah; ama doğru, bu günlerde insanlar fikre fikir ile cevap verme yeteneğinden acizler.

   Tanshaydar 28 Ocak '13 tarihinde |
 2. Arkadaşım….. Crysis bir türk oyunudur Cevat paşa yabancıları kiraladı.. oyunu yaptılar… tamam oyunu yapan cien türk değil ama oyunu yapma fikrini cıkartan bir türk vede ilk oalrak ingilizce ckmasının sebebi dünya dilinin İNGİLİZCE OLMASIDIR ! hala bunu anlayamadınmı ? mount and blade de türkce cıkmadı ! sonradan gelen yamalarla türkce yaptılar oyunları… herneyse senle muhattap olmıycam adam gibi iyicearaştır öyle gel konu aç adamn kafasını bozma

  YemekteSalçaHatundaKalçaOlmalıdır 3 Şubat '13 tarihinde | Cevapla
  • Benimle muhattap olmayacağını söyleyip de bu kadar muhattap olmaya bir şeyler ispatlamaya çalışmak nasıl bir ironidir, onu anlayamadım.
   Tamam güzel kardeşim. Obama Polonya’ya gittiğinde devlet başkanı kendisine The Withcher oyunu hediye edildi ve gurur duyuldu. Türkiye’ye geldiğinde de Abdullah Gül kendisine Crysis hediye edip gurur duysun; ama diğer taraf neresiyle güler onu bilemem.

   Tanshaydar 3 Şubat '13 tarihinde |
  • Konu eski olsada yorum yeni, şu amip arkadaşımıza bir laf da ben sokayım, Buyrun Crytek’in wikipedia sayfası (hani Dünya dili ingilizceymiş ya o yüzden ingilizce olan wikipedia’dan link veriyorum)
   http://en.wikipedia.org/wiki/Crytek
   İlk cümleye dikkat çekmek istiyorum
   “Crytek is a German video game company founded in 1999 by brothers Cevat, Avni and Faruk Yerli (German nationals of Turkish descent).”
   Buna ek olarak CTRL+F yordamı ile(yukarıdaki amip arkadaşımız böyle şeyleri bilmiyor olabilir…) Turk yazdığımızda (İngilizce sayfada Türk yazacak değiliz ya?) “(German nationals of Turkish descent).” dışında herhangi bir sonuca sahip değiliz.
   Tanshaydar’ın yazdıklarına bunu ekliyor ve kendisine teşekkür ediyorum, takipdeyiz Tanshaydar 🙂

   RevoLand 4 Mart '13 tarihinde |
  • Kardeşim Allah razı olsun. Umutsuzluğa kapılıyordum neredeyse artık…

   Tanshaydar 4 Mart '13 tarihinde |
 3. farcry crysis 1-2-3 hepside türk oyunudur.Sen olayı şunla karıştırıyorsun Türkiye oyunu değil Türk oyunudur http://tr.wikipedia.org/wiki/Crytek gördüğün gibi crytek yani oyun yapımcıları türklerdir.Bir film düşün yapımcısı ankaralı ise o filmi çindede çekse türk filmi olur oyuncular çinlide olsa türk filmidir 🙂

  erhan cry 7 Şubat '13 tarihinde | Cevapla
  • Evet güzel kardeşim haklısın aynen öyle, ben karıştırıyorum zaten. Zaten Türkçe vikide yazıyorsa kesinlikle öyledir.

   Tanshaydar 8 Şubat '13 tarihinde |
  • Crytek kurucuları hakkında gerekli bilgiyi arkadaş vermiş zaten okumaktan acizsin belli ya da araştırmaktan , vikipedi’de Türk yazısını görüdğün gibi atlmaşısın. Gelelim mevzuya adamlar tamamen Almanya’da doğup büyüdüler , şirketi tamamıyla Almanya kaynaklarıyla kurdular , Türkiye ile gram alakaları yoktu. Hatta Türkiye ofisi 2013 de açıldı. Adamlar doğru düzgün Türkçe konuşmayı bilmiyorlar neyin Türk’lüğünden bahsediyorsun sen.
   NOT: Call of Duty Modern Warfare ın sonundaki credist’de Cevair Arı diye bir isim gördüm sanırım bu oyun Türk oyunu.

   Uğur 14 Ocak '17 tarihinde |
  • bak dostum bunların 3 üde türkiyede doğup biraz büyümüş sonradan alman vatandaşı olmuştur yani özünde türk ama resmiyette alman vatandaşıdır

   MESUT OZIL olayı gibi yahu

   emir 8 Eylül '18 tarihinde |
 4. Evvela şartellerin milli gurur içinse avrupa medeniyetini empoze edinmiş bir şahıssın sen. Zira nasıl ki bir film yapılır ve en önemli aktörleri yönetmen-yapımcı ise oyunlarda uluslararası arenada yapımcı oyununu temsil eder baş aktörde yer alır. Lakin sen bunu anlamayacak kadar zavallısın kardeş. Nitekim milli gururumuz seni endişelendiriyor…

  Şamil Kaan BOZKURT 25 Şubat '13 tarihinde | Cevapla
 5. BEYLER diyerek dikkatinizi çekerim ……………………
  Çok fazla oyun gördüm desem hemen adam Metin 2 oynuyodur bunda da oyun diyordur demesin…Ben CoD 2-3-4-5-6-7-8-9 hepsini oyndım ve bitirdim (MP dahil) Army of Two un aslında Army of T.W.O olduğunu kanıtlamış Honor Madalyalarında doymamış bir insanım (bu espiriyi sadece oyuncular anlar 😀 ) …. Şimdi Tanshaydar arkadaş yazmış Türk oyunu değil diye… İlk önce Macarların Kırgızların Bulgarların Azerilerin Gürcülerin ve bir çoğunun Türk olduğunu unutmdan konuya başlayalım…Şimdi Tanshaydar’ın dediği gibi hiç bir oyun tamamı ile bir milette mal edilemez çünkü bu oynun mal olması yani satılması için tüm oyuncular yardım ediyor (KORSAN DAHİL ) ….Benim tanıdığım bir kişi EA da çalışıyordu ve ismi Medal of Honor’un yeni oyunda geçiyordu ve birdaha EA oyunda geçmedi…Çünkü EA oyunlarının nerdeyse hepsi Mülüman kanı akıtıyordu , bu yüzden ayrıldı… Yani diyeceğim yeni neslin Cpt.Price , Woods , Mother ( MoH ) gibi karakterlerler ile büyümesi ile EA kazanır Crytek gerçekten Cry’a yani ağlamaya başlar…Bırak bu yargı Türk oynu diye kalsıngelecek neslin gidebileceği yani büyütüceği bir firma olsun… Tale ye neden gitmesin diyeceksin şimdi , Tale inin adı pek duyulmamış bir firma olduğu için desem ve hatta internet kafede sen M and Blade göremezsin ama belki Crysis görürsün… VE buradan Crytek firmasına sesleniyorum ilk oynunuzun MP si Battlefield e benziyor yanı çok büyük harita vardı ve bence daha eğlenceli idi …Ama şimdi yani Crysis2 den beri CoD mp sine özenti küçük harita var , bu yüzden Battlefield konsepti istiyorum VE Tanshaydar nin cevabı aldığını aldığını sanarak EL VEDA ediyorum size…

  Cpt.BedirX 15 Nisan '13 tarihinde | Cevapla
 6. Transa mı girdin yoksa Haydar…Tabi-i olarak beyne isabet eden mermilerin “NANO SÜİT” in zırhından sekip çan misali içerde zınlaması ile transa girmiştir…Tabiki de seken mermiler yine Trans taraftarına gider…Aynı etki, hepsi transtalar…Yok mu su döküp uyandıran 🙂 … Devamı yolda, yol ise çok uzaklarda…

  Cpt.BedirX 16 Nisan '13 tarihinde | Cevapla
 7. Yavv bu trans kaç gün sürecek…Parti liderleri gibi agresif agresif konuşmayı biliyorsun fakat halkın nabzını yoklayamıyorsun ( nabız, dakikada damardan geçen kan dalgasıdır 🙂 bu da benim dalgam 🙂 )…

  Cpt.BedirX 16 Nisan '13 tarihinde | Cevapla
  • Şu aralar pek geyik yapma havamda değilim, kusura bakmayın.

   Tanshaydar 17 Nisan '13 tarihinde |
  • “Roger that !” & “Good night!”(Cpt.Price)

   Cpt.BedirX 17 Nisan '13 tarihinde |
  • Pardon sana değildi cevabım kardeşim yanlış oldu

   Barış 26 Mayıs '13 tarihinde |
 8. Kardeşim iyi güzel demişsin ama; Cevat Yerli (CEO ve Başkan), Avni Yerli (Genel Müdür),Faruk Yerli (Genel Müdür). Bunlar 3 türk kardeş ve bu firmanın müdürleri !. nasıl oluyorda türk sermayesiyle yapılmamış oluyor bu oyun. Hatta crysis ilk çıktığında daha dün gibi hatırlıyorum haberlerde türk oyunu diye ortaya çıkmıştı. Oyunu yapımında çalışan mühendisler türk değil, şirket almanyada burda sonuna kadar hak veririm sana ama. oyun bir türk oyunu değil diye bir şey yoktur. O 3 kardeş Almanyadaki şirketin başlarındaki Müdürler ! ve bu şirkette çalışan mühendisler kimin sayesinde ekmek yiyiyor ? Müdür mü yönetir Mühendis mi ? buda sana günün sorusu olsun.

  Barış 26 Mayıs '13 tarihinde | Cevapla
 9. Ben okuma yazma bilmeyen bir malım.

  TC Engin 11 Ağustos '13 tarihinde | Cevapla
 10. Ben ancak küfretmeyi beceren, ergen bir gerizekâlıyım, buraya yorum yazmayı beceremediğim için kendimden utanıyorum.
  Laf sokmaya çalışıyorum; ama o kadar malım ki “Aç bakalım credits’i zaaa” derken yazarın credits’i çoktan okuduğunu ve bildiğini ve argüman olarak kullandığını anlayamıyorum.
  İsteyenler için Credits burada: http://www.mobygames.com/game/windows/crysis/credits

  sadsa 29 Eylül '13 tarihinde | Cevapla
 11. Crysis Far Cry Crytek oyunudur ve Crytekin sahipleri Cevat Avni Faruk Yerli tarafından yapılmıştır.

  Furkan 22 Aralık '13 tarihinde | Cevapla
 12. 1-Oyun firması Türkiye’de değildir.(Almanya)
  ——————————————–
  Evet oyun firması Almanya’da fakat bu Türk olmadığını göstermez o zaman Çinli iş adamları gelip Türkiye’de fabrika açıyorlar şirket açıyorlar onlarda o zaman Çinli değil onlarda Türk.

  2-Geliştiricileri Türk değildir.
  ———————————–
  Avni Yerli , Cevat Yerli , Faruk Yerli bir Türk ismidir. Türkiye’nin Giresun ilinde doğduktan sonra Almanya’ya gitmişlerdir. Ataları ve kökenleri Türk’dür Alman değil. Buda onların Türk olduğunu kanıtlar.

  3-Firma, bir Türk firması değildir.
  ————————————-
  Evet Türk firması değil bunun nedeni de Almanya’da yaşıyor olan biri Türkiye’nin oyun platformu gelişmemiş olduğu için Türkiye’ye gelip şirket kurmaz. Ve CryTek’i kurduğu zaman ki ekibi Almanya’ya zor gelirken Türkiye’ye hiç gelmez. Ve kimse ailesini bırakıp gidemez.

  4-Oyun Türk sermayesi ile yapılmamıştır.
  ——————————————-
  Türk sermayesinden kastın ne sonuçta bu adamlar devletin parasıyla yapmıyor bunu kendi paralarıyla yapıyorlar ve bu adamlar Almanyada euro para birimini kullanıyorsa aynısını Türkiye’de de kullanır(hatta Türkiye’de neredeyse tüm şirketler euro ve dolarla çalışıyor.). Şimdi dersin parayı Almanyada kazandı afedersin ama Türkiye’ye gelse gene para kazanıcak.

  -Ve demişsin ki Geliştirici gurup içerisinde bir Türk’ün olması o ürünü Türk ürünü yapmaz. Geliştirici grupmu ? Oyunu oynamadınmı hiç bu oyunun kurucuları 3 kardeşdir. Grup içinde yer alan sıradan biri değil onlar onlar projeyi ortaya atan ve gerçekleştiren kişiler. Geriye kalanlar geliştirici grup içerisinde yer alıyor. Saçma sapan konuşup çok bilmişlik taslama burda . Adamlar yaptıkları oyunlarda Ceo ve Genel başkan olarak adlandırılıyorlar. Bide diyorsun onlar Türk değil peki neden o zaman daha sonra onları geliştirici grup içine alıp onlara Türk diyorsun. İlk önce bir dediğin diğerini tutsun ondan sonra ortaya attığın tezini savun.

  -Crysis Türkçe çıkmışmış. Cevat bey oyunu neden Amerika’da da Türkçe çıkarmadı? Çoğu yerde oyun çıkarken Türkçe çıkmadı. Demişsin ya biraz mantıklı ol sen gidip Amerikalı adama neden Türkçe oyun satasın ki o adam Türkçe bilmiyor ne yapsın oyunun Türkçesini
  Dersin şimdi o zaman Türkiye’de neden İngilizce satılıyor. Çünkü İngilizce evrensel bir dil Almanya’ya git İngilizce bilen var Rusya’ya git bilen var.Ama bi Almancayı Türkçe’yi Amerika’da bilmezler.

  -FarCry neden Türkçe değil demişsin ne yapalım bizim Türkler maleef korsanı çok seviyor adamda gidip Türkçe yaparak tonlarca para döküyor. Fakat satılmayınca döktüğü parayı kazanamayıp zarar ediyor onun için ders olsun diye çıkarmadı. Bence haklıda o kadar uğraşsın hatta Crysis için harcadığı Türkçe dublaj parasını çıkartamadılar ama adam genede devam etti biraz saydı emeğe saygı lütfen adam uğraşıyor zarara girse bile yapıyor bizler korsan alıyoruz ayıp.

  Sözün kısası adamlar bir kere Türk onu o küçük beyninize sokun. Türk olmayan bir adamın ismi Türk ismi olmaz bir kere Almanlar nerde çocuklarına Türk ismi koyuyor. Adamlar zaten laza benziyo 😀 . Bide hani Almanlar hep Sarı saçlı mavi gözlü oluyodu? Zamanında naziler katletti insanları sarı saçlı mavi gözlü değil diye neymiş Alman değilmiş. Bu adamlar siyah saçlı gözleride mavi değil ne yapıcaz o zaman ?

  Çağlar 24 Aralık '13 tarihinde | Cevapla
  • Ve son olarak Cevat Yerli ile yapılan bir röportajda oyunu Türkçe yaptık ve belli bir bütçe ayrıldı biz oyunun Türkiye de satışlarından alınan paranın bu dublajın parasını karşılamiyacağını biliyoruz. Fakat bizim amacımız Türkiye’de oyun sektörüne katkıda bulunmak ve Türk kardeşlerimize destek olmak. Dedi ve bu söze dikkat “Türk Kardeşler Başında” al sana adam kendi ağzıyla söylüyor bunu.
   https://www.facebook.com/video/video.php?v=169419696442420
   buyrun buda link izle.

   Çağlar 24 Aralık '13 tarihinde |
  • http://blog.tanshaydar.com/crysis-2-2011in-en-iyi-alman-oyunu.html

   Tanshaydar 24 Aralık '13 tarihinde |
  • Tanshaydar ben sana burda oyunun tük yapımı olduğunu savunmuyorum.
   3 Kardeşin Türk olduğunu savunuyorum. Sen 3 kardeş Türk değil demiştin videoyu izle kendi kulaklarınla duy. Adam resmen Türküz diyo daha ne olsun.
   Oyun tabikide Türk yapımı değil sadece CryTek i kuran başındaki kişiler Türk ama geliştirenler sonuçta yabancı.

   Çağlar 28 Aralık '13 tarihinde |
  • Güzel kardeşim, beni sürekli Yerli kardeşleri eleştiriyormuşum gibi göstermeye çalışıyor insanlar, halbuki defalarca söylediğim gibi, kendilerini sever, sayar, takdir ederim. Ben hiçbir yerde hiçbir şekilde Yerli kardeşlerin Türklüklerini sorgulamadım. Benim tüm sorgulamam Crysis’in bir Türk oyunu olup olmadığıdır. Yanlış anlamışsın bütün meseleyi.

   Tanshaydar 29 Aralık '13 tarihinde |
 13. Arkadaşlar farklı forumlarda bu konuyla ilgili farklı görüşler vardı.Benim de kafam karıştı.Ben de en iyisi Crytek’e bir mesaj göndereyim dedim ve şu mesajı attılar:

  Merhabalar,
  Crytek’in sahibi Cevat,Avni ve Faruk Yerli 3 Türk kardeştir ve Crysis
  oyunu da onlara aittir.Yani Türk yapımı bir oyun olarak
  nitelendirebiliriz.

  Bu mesajı kesinlikle Crytek göndermiştir.

  Ural 2 Temmuz '14 tarihinde | Cevapla
 14. bide bana bunu acıkla türkce oyun varmı hepsi oyunceviri.com saolsun ceviriyor bu oyununu neden türkce yama yk direk türkce dil destegi ile yükleyebiliyorsun bunu acıklayın farcry crytek yaptı diyenler var tek cryengine 1 ile yapılan bi oyundur ubisoft cıkarmıstır crytek türk markasıdır o yüzden oyun türkcedir bide türk markası olmasana neden türkce dil destegi var oyun türk yapımı olmasa oyunceviri.com cevirirdi o yüzden bosuna agzını yorma al sana ccrytek istanbul http://www.youtube.com/watch?v=Ib1e6s_6Mm0 bide buna bak http://www.youtube.com/watch?v=hgd2a_PZVXg buda var http://www.youtube.com/watch?v=Zb8L2oOFHsQ bunada bakı ver http://www.youtube.com/watch?v=jo7pXe8AHqY hadi son olarak buna bak nete yazarsan cok var crytek türk yapımıdır crysis serisi türk yapımıdır farcry 1 türk yapımı degil tek cryengine kullanılmıstır cıkaran ubisoft dur farcry2-3 cryengine kullanılmamıstır

  Rüştü 15 Temmuz '14 tarihinde | Cevapla
  • Sizin mantığınıza göre Türkçe dil desteğiyle çıkmış olan Hitman: Absolution (http://tr.wikipedia.org/wiki/Hitman:_Absolution) da Türk oyunudur. Çünkü ayrıca bir Türkçe yamaya gerek olmadan kendiliğinden dil desteği vardır. Unearthed: Trail of Ibn Battuta, PES serisi gibi oyunları da örnek verebilirim ki sanırım size göre bunlar da Türk yapımı?

   Merve 15 Temmuz '14 tarihinde |
 15. malım ben malın önde gideniyim

  ben 13 Ekim '14 tarihinde | Cevapla
 16. crysisi yapanın ******* ya ascension bölümü çok zor ya ya bari vtolden inebilelim çok zor vtol kendini tamir ediyi ama hemen patlıyo

  enes 21 Aralık '14 tarihinde | Cevapla
 17. firma türk firması deildir demissin firmayı kuran kişiler türk

  gokaykinas 29 Ocak '15 tarihinde | Cevapla
 18. Cevat Yerli (d. 1978) Türk-Alman bilgisayar oyunları yapımcısıdır. Dünyadaki en büyük oyun geliştiricilerinden biri olan Crytek şirketinin kurucusu ve CEO’sudur (Yönetim Kurulu Başkanı). Giresun’da doğmuş, ve ailesiyle Almanya’ya göç etmiştir.

  Cevat Yerli’nin oyun merakı, kendisine 10 yaşındayken hediye edilen Commodore 64 ile başladı. Crytek şirketini 1999 yılında kardeşleri Avni Yerli ve Faruk Yerli ile birlikte Almanya’nın Coburg şehrinde kurdu. Commodore 64 ve The Schneider CPC konsolları için 1980’li yıllarda çıkan bilgisayar oyunları geliştirmeye odaklanmıştır. Crytek şirketinin ilk oyunu olan Far Cry adlı video oyunu 1 milyondan fazla satış rakamına ulaşmıştır. Şirketin sırasıyla 2007 ve 2011’de çıkardığı Crysis adlı oyunu, Birinci Şahıs Nişancı tipinde olan bir Bilim Kurgu oyunudur. Cevat Yerli, 16 Nisan 2012’de de Crysis 3’ün duyurusunu kişisel twitter hesabından yapmıştır.

  Savaş06 4 Mart '15 tarihinde | Cevapla
 19. Türk oyunu olsa ne olur olmasa ne olur , Türk oyunu denilmesi neden bu kadar zoruna gidiyor haydar mısın her neyse adın, yoksa Türk düşmanı olanlardan mı soyun

  TÜRK 18 Nisan '15 tarihinde | Cevapla
 20. Bunu crysis konusuyla bağlantısı yok ama ”o çok gurur duyduğunuz ‘Türklük’ ancak lafınızda kalır. Kalkın ve iş yapın!” diyen ermeni/kürt/melez dölü Türk oyun yapamadağı için değil Türk olarak doğduğu için asildir
  YA HEPSİNDİR YA HİÇ YA TÜRKSÜN YA PİÇ

  Ayrıca, ben faşistim ve akıl hastasıyım.

  cCc 12 Haziran '15 tarihinde | Cevapla
  • ooo ben tam bir orosu çocuğuyum kendi kendimi editleyebiliyormuşum

   cCc 12 Haziran '15 tarihinde |
 21. Crysis 1 de oyun ilk çıktığında türkçe yama yoktu ve bunun ardından eleştiriler çıktı.Onun için 2 ve 3. seriler için türkçe yama çıktı.Eleştirilerin sebebi ise CRYTEK firmasınında türk yapımcıların olması.Onun için oyun Türklerindir.Ne dense bilmem oyunun sonunda CREDITS bölümünde ilk 3 kardeşin adları çıkar sonra ötekilerinin adları çıkar.Neden EA grubunun adları çıkmıyor.Onun için biraz düşünmemiz lazım…

  Left Right Dead 19 Temmuz '15 tarihinde | Cevapla
  • Güzel kardeşim böyle aklı başında ve düşünülerek yazılmış bir yorum yazdığın için çok teşekkür ediyorum.

   Tanshaydar 20 Temmuz '15 tarihinde |
 22. Merhaba, kardesım adamlara hakaret etme demıssınde kendıne sovdurmek ıcın bınbır cesıt yol aramıssın yıl olmus 2015, 16 olacak sen ve senın gıbıler anlayamamıs turklugun ne demek oldugunu daha onu gectım sımdı, Crysıs den ele almak ıstıyorum oyun fırmasının almanyada olması onu almanyalı yapmaz turkıyede de mercedes uretılıyor bu turklerınmı ? 😀 herneyse devam edelım gelıstırıcılerın tamamen turk olmaması hatta hıc bıle olmaması bırsey ıfade etmez sonucta bedava calısmıyorlar 3. olarak fırmanın turk fırması olmadıgından bahsetmıssın bubkadar cahılmısın gercekten? sahıplerı alman mı? amerıkalımı? hah 4. olarak sermayenın cokta onemı yok onemlı olan bır ınsanın yapabıldıgıdır yapamadıgı degıl ha bırc almıstır ha baskasının parasıdır sanane? banane? sımdı bunları yazmayacaktım tamamen zaman kaybısın ama mıllete yalan yanlıs bılgı vermene goz yumamadım yeter artık gozunuzu acın ondan sonra soverler tabı bır dusun hele bır dusun!

  Korhan 10 Eylül '15 tarihinde | Cevapla
  • “-de” bağlacı ayrı yazılır kardeşim, bu yüzden ilk cümleden sonrasını okumadım.

   Cevat Alman'dır 21 Aralık '17 tarihinde |
  • Güzel kardeşim, bu tarz imla kurallarına dikkat eden insanlar görmek güzel, sevindim. Yine de yorumu yazan arkadaşı sırf imla kurallarına uymadığından dolayı görmezden gelmek yerine, fikirlerinin de yersizliği ve yersizliği yüzüne vurulmalı.

   Tanshaydar 21 Aralık '17 tarihinde |
 23. bu arada sen o malum Crysis 2 is Best German Game 2011 e takılıp kalmıssın bu oyun nerede guzel kardesım? almanyada pekı bu herıflerde sahıplenmeye hakları yokmu bazı seylerı? var.
  Sırf 1 2 odul ıcın boyle seyler dusunmen yersız aslında benı uzen konu sadece sen degılsın senın gıbı kac kısı var bu fıkırlerı savunan ama anca kendı egolarını tatmın ederler ısın sonucu ben oyunumu keyıfle oynarım ve gururda duyarım turklerle yerınde yapılan seylerden daha ıyısını bılıyorsan al sen yap yada dıgerlerı, cok mu zor? ımkanların mı yok? o zaman buyuklerınıze saygı duymayı ogrenın.

  Korhan 10 Eylül '15 tarihinde | Cevapla
 24. Güzel bir içerik teşekkür ederim.

  Oyunları Seviyoruz - Teknoloji, İnternet, Oyun Haberleri 29 Ekim '15 tarihinde | Cevapla
 25. crysis türk oyunu kapakkk biraz daha şalterlerin atsında geber mal

  hulk 17 Ocak '16 tarihinde | Cevapla
 26. Ilk defa olu bi yaziya cevap atacagim. Cok heyecanliyim!

  Gencler, ben bir Turk olarak Amerika’ya gidip bir yogurt sirketi kurup oradan dunyaya yogurt ticareti yaparsam buna “Turk Mali” damgasi basilamiyor, biliyorsunuz degil mi? Sirket resmen bir Amerikan sirketi oluyor.

  “Turkiye Sirketi” vs diye bir tabir de yok, oyle kicinizdan terim uydurmayin.

  Bu tanim sirketin basindakilerinin etnik kimliklerinden bagimsiz olarak, tamemen sirketin hangi ulkeye vergi odedigiyle alakali. Kigili bir turk sirketi, ama uretimini kambocya’da yapiyor. Uretimin nerede yapildigindan bagimsiz olarak ana paranin aktarildigi ulkeye bakiyoruz.

  Yani Mercedes buraya fabrika kurarsa, bu fabrikanin urettigi arabalardan elde edilen gelir burada kalmayip Almanya’ya gidecegi icin o fabrika veya Mercedes’in buradaki alt yuklenicisi bir turk sirketi olabilecegi gibi, Mercedes hala bi alman mali oluyor.

  Crytec bir Alman markasidir, bir Alman sirketidir. Sirketin sahibi Turk kokenlidir. Sahibinin kokeni sirketin Alman sirketi olmasini degistirmez.

  Bence bu tur tartismalarin cikiyor olmasinin nedeni sebepsiz yere bir eziklik algisina kendimizi birakiyor olmamiz. Her gedikte ulusumuzla ovunecek bir sey ariyoruz ve ona buna turk yakistirmasi yapiyoruz. Bu enerjiyi ovunulesi seyler yapmaya harcasak daha cok sonuc cikar: Cok calisin, para kazanin, kazandiginiz paralarla kendi oyun sirketinizi kurup oyun gelistirin. Olur sonra size kapak gibi ovunc kaynagi…

  aec 17 Ocak '16 tarihinde | Cevapla
 27. Oyun firması Türkiye’de değildir.(Almanya)[1]
  Geliştiricileri Türk değildir.[2]
  Firma, bir Türk firması değildir.[3]
  Oyun Türk sermayesi ile yapılmamıştır. ARkadaş pek zeki değilmiş, şöyle ki; oyunun merkezi ülkemizde olmaması ve çoklu bir yapıya sahip olması oyunun daha doğrusu firma ceosunun ve üreticisinin Türk olduğu gerçeğini değiştirmez. üstelik önemli olan başarı ile gurur duymaktır, burada konu Alman Yahudi veya Türk olması değil en azından bizimde bir katkımız olduğunu bilmektir. Üstelik ülkemizdeki kişiler zaten hep yurdışına beyin göçü yapıyorlar.

  neo 29 Ocak '16 tarihinde | Cevapla
 28. Şimdi bütün yorumları okudum da(evet biliyorum aradan 3 yıl geçmiş) Haydar abiye karşı çıkıp Crysis ve FryCry gibi oyunlara Türk oyunu diyenler ve saçma sapan nedenlerle ispat etmeye çalışmış. Tabi bu şahıslar sanırım Crysis’in credits ine bakmamışlardır. Bakacak olursanız tek Türk isimlerin bu Yerli kardeşler olduğu göreceksiniz.Tamam işte bu zaten yetmiyormu diyen de olacaktır. Evet bu Yerli kardeşler Türk fakat Bu Yerli kardeşler Almanya’da doğup büyüdü ve orada eğitim aldı. Bu yüzden de bu oyun Almanya da yapıldığından Alman oyunu olmuş oluyor. Üstüne üstlük oyun 2011 yılında ”En iyi Alman oyunu” olarak seçilmiş”.

  Hala itiraz eden kardeşlerim. Hadi bir hikaye uyduralım:

  Şimdi iki Alman kardeş düşünün. Bu iki Alman kardeş Türkiye de doğup büyüyüp bu ülkede eğitim alıp Türkiye de bir oyun çıkarsın. Fakat bu oyunlarda emeği geçen herkes Türk olsun, sadece başlarında bu iki Alman kardeş olsun. Oyun çıksın ve çok popüler bir oyun olsun. Eminim ki Crysis oyununa Türk oyunu diyen bu oyuna da Türk oyunu diyecektir. Çünkü kendine yediremeyecektir buna Alman oyunu demeye. Hani Crysis’in başında Yerli kardeşler vardı da bu yüzden Türk oyunu diyordunuz. O zaman buda Alman oyunudur. Çünkü başlarında Alman var. Hatta bu bir Alman oyunu diye savunan Almanlar’a ”Hayır,bu oyun Türk oyunu,başında Alman olabilir ama oyun Türkiye’de yapıldı,emeği geçen herkes Türk” dersiniz ve bu sefer haklı bir savunma yapmış olursunuz.

  Sonuç olarak Crysis Türk oyunu değildir. Evet bu uydurma hikayemiz gibi bir durum olmuş olsaydı bu oyuna göğsümüz kabara kabara TÜRK OYUNU diyebilirdik. Lütfen bu yazdıklarımı dikkate alın kardeşlerim.

  Eray Demir 4 Şubat '16 tarihinde | Cevapla
  • Eray kardeşim,

   3 yıl boyunca dönen muhabbet aynı. Buraya yapılan argümansız aptal saptal yorumlar kadar küfür içerikli yorumlar da vardı. İnsanlar bunu kutsal bellemiş, laf edince de kutsalına laf ediyormuşum gibi tavır takınıyorlar. Argüman üretemedikleri için hakaret veya yalanlama. Kör göze parmak deyip Crytek’in kendi sitesinde “Crysis 2 Almanya’nın en iyi oyunu” haberini gösteriyorum, ona bile bir kılıf uydurabiliyorlar. Bu inanç bende olsa evreni yırtarım.

   Tanshaydar 22 Şubat '16 tarihinde |
 29. Yeterli bir ispat olduğunu düşünmüyorum. Elinde daha somut kanıtlar olmadan bunları söylemen çok basit olmuş.

  Demir 8 Nisan '16 tarihinde | Cevapla
  • Hangi ispatın yeterli olduğunu düşünmüyorsunuz, veyahut da hangi karşı deliliniz var?

   Tanshaydar 21 Mayıs '16 tarihinde |
 30. Yıl 2016 hala türk oyunu diyenler var bu bir eziklik bence kendin bir halt yapamıyorsun gidip şirketin başındakiler türk diye bu oyuna türk oyunu diyorsun komik hocam bence boşuna kendinizi yormayın anlamıyor millet.

  okinkurt 10 Mayıs '16 tarihinde | Cevapla
  • Güzel kardeşim, çok doğru söylemişsiniz. Lâkin birilerinin bu gerçeği söylemesi gerekiyor.

   Tanshaydar 21 Mayıs '16 tarihinde |
  • Hocam şu söz olayı açıklıyor: Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir ibni sina , bizim millet anlamıyor kendi çevremden biliyorum çok mualefet gördüm bu konuda ezel eski anlamıyorlar en son yılın alman oyunu seçildiğinde biraz şüphe ettiler yine bahane buldular komik bir milletiz.

   okinkurt 14 Haziran '16 tarihinde |
 31. Bir oyunu ASLA “Türk oyunudur.”, “Japon oyunudur” diye ayıramazsınız. Bir oyunda dünyanın her yerinden insanlar çalışmaktadır. Bir oyunu bir milletin diyemezsiniz. O oyunu o millet düşünmüş, yapıldığı firmayı o kurmuş olabilir ama eğer o oyunun her bir detayını onlar yapmadıysa o oyun o milletin oyunu değildir. Bir oyunu bu ülkenin şu ülkenin diye ayırmak doğru değiildir. Bu konu hakkında istediğinizi düşünebilirsiniz ama böyle bir konuda bile birbirimize girmemiz ne kadar bilinçsiz olduğumuzu gösteriyor. Bir konu hakkında çıkıp yorum yapmadan önce sadece Türkçe Vikipedia’ya değil, İngilizcesine de bakı başka kaynakları da araştırın.

  Tha Big Ounce 28 Mayıs '16 tarihinde | Cevapla
  • Güzel bir argüman yakalamışsın.
   Yalnız o da aşırı acımasız ve gerçekçi bir yaklaşım. Sonuçta Türk otomobilinin de tüm parçaları yüzde yüz yerli değil. Mühendislik eğitimi alırken öğrendiklerimizin hiçbiri Türk üretimi değil. Yani iş çıkmaza girer öyle.

   Wikipedia kısmı konusunda bir iki yazım vardı zaten, açıkçası benim pek umudum yok insanların bir şeyleri anlayacağından. Ama doğru bildiğimi yanlış çıkaran biri gelene kadar ben doğru bildiğimi söylerim.

   Tanshaydar 31 Mayıs '16 tarihinde |
 32. şahsen haklısın ama yapacak bişey yok böyle zıkkımlanmışlar böyle de zıkkımlanıcaklar….. bizim Türk insanın yaptığı bin oyundan biri tutar(Mount&Blade) hemen böbürlenir madem o kadar iyiyiz neden oyun ve animasyon sektörümüz bu kadar altlarda….. sen haklısın kardeşim ha şunu da söyleyeyim bu ülkede doğduğunma her geçen gün pişman oluyorum.

  Uğur 8 Haziran '16 tarihinde | Cevapla
 33. Ben 40 tane orospunun bir araya gelip yine doguramiyacagi bir picim.yillardir tanittim kendimi az cok.benmerkezciyim kic kagidi bile yapilamiyacak itin tekiyim. Ona atar buna gider ulan sizin verdiginiz yollar bizim hosumuza gider aibine. gayim ben arayin beni adim murat koz

  androbit 9 Eylül '16 tarihinde | Cevapla
 34. Hayatımda bu kadar anlamsız bir tartışma görmedim

  Kerem 16 Haziran '17 tarihinde | Cevapla
  • Aaa oldu mu ama şimdi?
   7 yıl olmuş hâlen aynı argümanlarla geliyor millet, bazıları kendi arasında tartışıyor filan, ben çok eğleniyorum 😀

   Tanshaydar 16 Haziran '17 tarihinde |
 35. Beynine sıçtığım firmanın sahibi Türk mü Türk. Kullandığı işçinin ne önemi var ? Samsungda kore malı ama çinde üretiyor telefonlarını samsung çin malımı kafasına zorladığım ? Sırf muhalefet olmak için konu açıyorsunuz.

  Amdinin IQ -254121 1 Eylül '17 tarihinde | Cevapla
 36. Yıllardır süren en saçma tartışma konusuna tanıklık ediyorsunuz.

  Crysisı geçtim tek saçma ve sinir olduğum konu Mount & Blade, Darkness Within gibi oyunlar türk yapımı olmasına rağmen neden oyuna türkçe dil desteği sunmamışlar ve seslenirmeler türkçe değil anlamış değilim. Crysisın gözünü seveyim seslendirme falan her şey türkçeydi HELAL OLSUN. Türk yapımcıları da oyun yapacaksa insanlarıma adam akıllı sunsunlar.

  Finito 25 Ekim '17 tarihinde | Cevapla
  • Türkçe dil desteği sunma gibi bir zorunluluk olduğundan haberim yoktu. Zannedersem Türkçe dil desteği olduğu için PES 2015’i de Türk oyunu addeden arkadaşların kafasına yakın bir kafa bu.

   Tanshaydar 1 Kasım '17 tarihinde |
 37. Sizi yanlış anlamışsınız Crysis oyunun türk veya alman oyunu olup olmaması hiç umrumda değil hemde hiç. sinir olduğum Mount & Blade ve Darkness Within oyunları türk oyunuysa neden oyunda türkçe dil desteği veya türkçe seslendirme yapmamışlar onu anlamadım yani türk oyunu ama bir o kadarda yabancı ??

  Finito 3 Kasım '17 tarihinde | Cevapla
  • Türkçe dil desteği Türk oyunu olup olmama konusunda kıstas mı? Bunu kıstas olarak görüyorsanız hiç de yanlış anlamamışım, önceki cevabım hâlen geçerli.

   Eğer bunu kıstas olarak görmüyorsanız; ama ona rağmen hâlen neden Türkçe dil desteği olmadığını eleştiriyorsanız, o zaman haklılık payınız var derim. Evet, bir Türk oyununda Türkçe dil desteği, en azından altyazı olarak mevcut olmalı.

   AMA, Türkçe seslendirme olmalı demek ise biraz acımasız ve yersiz bir eleştiri. Ortalama profesyonel kalitedeki bir seslendirmenin fiyatı saat başına 300 dolar ediyor. Oyunda 5 farklı karakter konuşuyor olsa, toplamda da ikisi birer saat, diğerleri yarımşar saat konuşsalar 3.5 saat ediyor ki bu da aşağı yukarı 1000 dolar eder, ki şahlanan Türk lirasında karşılığı 3800 TL ediyor. Bazı kayıtların yeniden yapılması gerekliliği, bazı kısa ek kayıtları da (radyo, ses kayıt cihazı, sokaktaki insanlar vs) dersek aşağı yukarı 5000 TL eder. Türkçe seslendirme için 5000 TL harcandığı zaman, ortalama 20 TL’den satılan oyunun bu parayı çıkarması için en az 250 oyunun Türkiye’de satılması lazım.

   Bu sayı size düşük geliyorsa, gayet de yerli ve Türk yapımı olan, Türkçe desteği de olan Solarix oyunu Türkiye’de 11 tane sattı. Yani açıkçası ben, zarar edeceğim bir işe para yatırmazdım, o yüzden zarar edecekleri için para yatırmayan kişilere ve firmalara da laf atamam. Hatırlatmak isterim ki bu sadece Türkçe seslendirmenlerin parası. Bunun yanında o ses dosyalarını işlemek, oyuna yerleştirmek, test etmek gibi işçilik ve zaman harcamanın ücretini hesaba katmıyorum.

   Ben Türkiye’de yaşayan bir Türk olarak, mesela Avrupa marketini hedefleyen bir ürün geliştiriyorsam içine İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, ve İspanyolca koyardım. Türkçe koymazdım. Amerika pazarını hedefliyorsam İngilizce yapar geçerdim. Doğu pazarını hedefliyorsam Rusça, Çince, Hintçe vs koyardım. Hedeflediğim pazarlar arasında Türkçe dilini kullanan bir kesim yoksa, benim de buna yatırım yapmam gereksiz olur, değil mi?

   Tekrar hatırlatmak isterim ki bu bahsettiğim seslendirme. Yoksa Türkçe altyazı eklenmesi konusunda ben de katılıyorum, en azından Türkçe altyazı eklenebilirdi. Yine de, hedeflenen pazar söz konusu olduğunda bir şey diyemem.

   Tanshaydar 6 Kasım '17 tarihinde |
 38. Crytek’ in sahibi Türk kardeşlerimiz o yüzden Crytek Türk Şirketi diyoruz.
  Oyunlarda %100 Türk değil ama az da olsa oran var evet. Oyunları bitiren arkadaşlar credits bölümüne baksalardı sadece Cevat Yerli, Avni Yerli, Faruk Yerli baş yapımcı, ceo vb. olduğunu ve geride kalan ve bir elin parmakları kadar az kişi olan türk programlamacıları vb. görebilirlerdi. Ayrıca yine credits bölümünde bir elin parmakları kadar az kişi olan türklerden hariç alman,ingiliz,rus vb. insanlar olduğunu görebilirlerdi. Milli duygulara bağlamayın ve sadece sahipleri Türk olan bu şirketin gelişmesi için oyunlarını orjinal alın. Çok sevdiyseniz birkaç forma girip (benim yaptığım gibi) görüşlerinizi belirtin veya oyunu tekrar oynayın.
  Kendi adıma konuşuyorum. Bu şirketin her oyununun sonunda (crysis serisi) bitirdikten sonra biraz mutluluk ve birazda oyunun bitmesinin verdiği üzüntüyle oyunu kapatmak gayet güzel.

  Osman Altun 12 Ocak '18 tarihinde | Cevapla
 39. ben argüman sunmayı bilmeyen, okuduğunu anlamayan tipik bir gerizekâlıyım, kusuruma bakmayın. Yemediği için gerçek e-posta adresimi de yazmadım 🙂

  EdgeTypE 19 Kasım '18 tarihinde | Cevapla
 40. Abicim ben tam bir gerizekalıyım. Bil istedim.

  EdgeTypE 24 Kasım '18 tarihinde | Cevapla
 41. Crytek Türk şirketidir. Üst Yönetim’i Türklerden oluşmaktadır. Geliştirici kadrosunun büyük bir çoğunluğu yabancıdır. Ama ona bakarsan MB Warband’te Türk oyunu olmaz o zaman. Sıf Türkler yapmadı. Başka ırktan insanlarda vardır. Crytek Türk şirketi değil ise neden iflas halinde bile olsa bütün ofisleri kapansa da İstanbul ofisi kapanmamıştır? Crytek Türk değil ise neden oyunlarda Türkçe varda diğer oyunlarda yok? Yanıtla koçum. Merak ediyorum.

  EdgeTypE 25 Kasım '18 tarihinde | Cevapla
  • Hmmmm, sonunda cesaret edip kendi e-posta adresin ve kullanıcı adınla geldin 🙂
   Öncelikle tebrik ederim. Güzel sorular ve argümanlar sunmuşsun. Bak, isteyince oluyormuş, değil mi?

   Şimdi, argümanlarına gelecek olursak.

   • Crytek Türk şirketi değildir. Türk şirketi olsa Crytek Ltd. Şti. veya Crytek A.Ş. olurdu. Ama gerçeği Crytek GmbH idir. Buyur bak.
   • Firmanın üst yönetiminin Türk olması bir şey değiştirmiyor. Aynı mantıkla Coca-Cola’nın CEO’su da Türk olduğu için Coca-Cola da Türk şirketi mi oluyor?
   • Mount and Blade: Warband Türk oyunudur. Firmanın sahibi de, firmanın kendisi de, geliştiricileri de Türktür. Bir gün ODTÜ’ye yolun düşerse seni Talewords’e götürürüm. Komşumuz olur kendileri.
   • İstanbul stüdyosunun kapanmamasının sebebi, bizim hükümetten yüklü miktarda ödenek almasıdır. Aynı mantıkla, neden firma İstanbul’da kurulmadı ve merkez ofisi İstanbul değil? Yine aynı mantıkla, dünya çapında birçok ülkede ofisini kapatıp Türkiye ofislerini kapatmayan firmaların hepsi Türk firması, ürünleri de Türk ürünü mü oluyor?
   • Senin mantığına göre The Last of Us oyununda Türkçe dil seçeneği olduğu için o da Türk oyunu. Mesela Uncharted serisinde Türkçe dublaj da var. Onlar da mı Türk oyunu? Fry Cry da Crytek oyunuydu, onda niye Türkçe yoktu?
   • Sence Kim Kardashian da Türk mü?

   ‘Koçum’ gibi tepeden bakan laflar, hakaret içerikli argümansız yorumlar yazana kadar, şöyle iki argüman ile gelseydin keşke. En azından insan değeri görür, insan gibi cevaplar alırdın. Yazık, üzülüyorum cidden artık, ülkenin gençleri düşünmeden, argüman üretmeden, çalışmadan prim peşinde koşuyor. Geleceğimiz kimlere emanet diye üzülüyorum.

   Tanshaydar 26 Kasım '18 tarihinde |
 42. Crysis de farcry da bir türk oyunudur sonuçta oyunun fikiri bir türk tarafından ortaya atıldı şimdi ben abd ge gidip dc comics için bir karakter tasarlasam o karakteri yapan bir türk olur karakterin hakları abdli bir karikatür şirketi dc ye geçince karakter abdliler tarafından mı yapılmış oluyor?

  Ya da hollywood da bir sürü latin kökenli oyuncu/yönetmen var salma hayek,danny trejo,antonio banderas,robert rodriquez gibi şimdi robert rodriguez hollywood için senaryo yazıp film çekince filmi çeken meksikalı değil de amerikalı mı olmuş oluyor?

  Aynı şekilde superman karakterini çizenler yahudidir lakin superman karakterinin hakları abdli dc comics şirketindedir şimdi superman karakterini yapanlar abdli mi oldu:))

  Boş muhabbetler.

  Burak 8 Ocak '19 tarihinde | Cevapla
  • Açıkçası neredeyse 9 yıldan beri düzgün argümanla gelen o kadar az kişi oldu ki, şaşırdım.
   Kendince bir mantık kurmuşsun. Bu mantığın temelinde Cevat Yerli’ye Türk değildir dediğimi sanmışsın. Öyle bir şey demedim.
   İkinci olarak da, Crysis’i, CryEngine vs her şeyi Cevat Yerli tek başına oturup sıfırdan yapmış gibi konuşmuşsun… Buna bir açıklama yapma gereği duymuyorum.

   Mantığındaki ölümcül hatalar şunlar:

   * Süpermen karakterini yaratan iki kişi yahudidir demişsin. Jerry Siegel ve Joe Shuster’ın hayat hikâyelerine nerede bakarsan bak, Jerry için Amerikalı, Joe için Kanada-Amerikalı denir. Süpermen karakterinin hakları zaten DC’dedir, hâliyle zaten karakter Amerikan malıdır; ama yaratıcıları da Amerikalıdır.
   Ben ömrüm boyunca hiç kimsenin Süpermen’e yahudi karakteri dediğini duymadım. Hele hele Süpermen İsrail karakteridir diyene ağızla gülmek bile zor. 🙂

   * Antonio Banderas gidip Hollywood için film çektiğinde, film Meksika filmi olmuyor. Senin mantığına göre Meksika filmi olması lazım ama? 🙂

   * ABD’li bir şirketin maaşlı çalışanı olarak o şirket için yarattığın her şey o şirkete aittir. Ben mesela Neon Town’ı neredeyse tek başıma yaptım; ama Kanada bazlı bir oyun firması olan Treneon Games için yaptım. Çıkıp da kimse Neon Town Türk oyunudur diyemez. Senin mantığına göre Türk oyunu olması lazım. 🙂

   * Facebook için ilk fikri kendisinin attığını iddia eden Türkler var. Hatta bunlardan bir tanesi konsept notlarını tarihiyle gösterip Facebook kurulmadan çok önce fikren ortaya attığını gösterdi. Senin mantığına göre Facebook da Türk ürünü? 🙂

   Ha bir de Cevat Yerli sanki kendisi üç yıl çalışıp sıfırdan CryEngine’i yazıp, oyundaki tüm modelleri modelleyip, tüm müzikleri, seslendirmeleri kaydedip, hikâyeyi kendisi yazıp oyunu kendisi build etmiş gibi gelmiyor musunuz, ona tav oluyorum işte. 🙂

   Anlamıyor değilim, anlıyorum. İşin içinde bir tutam Türklük olduğu zaman komple sahiplenme isteği var. Ama kendin kalkıp daha iyisini yapmaya kalkışmak yerine, asla tam anlamıyla Türk ürünü olmayan ürünleri, kişileri, sonuçları Türkleştirmeye çalışmak, böyle lanse etmek aşırı ucuz bir milliyetçiliktir. Bu kadar ucuz milliyetçilik peşinde koşmak da utanç vericidir. Zaten bu kafa ilerleyip Kim Kardashian’a, Adele’e Türktür demeye gidiyor. Yazık.

   Tanshaydar 9 Ocak '19 tarihinde |
 43. Crysis Doğrudan türkçe seslendirme ile crytek tarafından cevat yerli yapmıştır. cevat yerli almanyada doğup büyümüş bir türk oyun geliştirici ve crytek firmasının ceo’sudur. adam türklere kıyak olsun diye türkçe dil seçeneğide koymuştur bu oyuna. ama tabi ki oyunun aslı ingilizce dir. burda tartışılacak birşey yok. oyun firmasının ceo’sunun ırkı türk. oyunun ırkı olmaz.

  burakyeler 18 Ocak '19 tarihinde | Cevapla
  • Bu güzel bir argümandı. Bunu beğendim. Şaka yapmıyorum.
   Bu yazıda sürekli Yerli Kardeşleri eleştiriyormuşum gibi bir algı yapılıyordu; ama bu argümanda öyle bir ima yok. Çünkü 2006 civarında Crysis’in 64-bit versiyonu çalışmalarını çok yakından takip edip Yerli Kardeşlerin Türkiye pazarına verdikleri ehemmiyeti yakından görmüştüm.

   Oyunun ırkı olmaz güzel bir argüman; ama “yerli üretim” veya “yerli ve milli” gibi kelime öbeklerinin anahtar kelime yerine geçtiği dönemde biraz fazla cesur geldi bana 🙂

   Tanshaydar 18 Ocak '19 tarihinde |
 44. Crysis Türk oyunuysa ve madem ki bu kadar yetki varsa, 3 seriyi sıralamışlar oyundaki karakterlerden bir tanesinin ismini de Türk ismi verseydiler ya.
  Hazıra konmak hep kolay gelmiş bu millete.
  mesela prophet yerine haydar olsaydı ya 🙂
  Çok mu utandılar Türk ismi vermeye

  secret 13 Temmuz '19 tarihinde | Cevapla
 45. Zaten S- 400 leri almasaydık onun yerine milli silahımız olan Gaus tüfeği ile Amerikayı avlıyacaktık

  secret 13 Temmuz '19 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır