Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları, Eleştiri

Kaç Kişi Satın Aldı?

Amnesia: The Dark Descent Türkçe yamasını yayınlayalı iki gün olduğu andaki indirilme sayısı 533 idi. Şu anda 600’ü geçmiş olan bu indirilme sayısı gösteriyor ki oldukça fazla sayıda kişi bu oyunu oynuyor.

Peki, bu 600 kişiden, kaç kişi oyunu satın aldı? Benim yaptığım Türkçe yamaya bir sürü teşekkür eden “emeğe saygılı” (!) toplumumuzdan, kaç kişi oyunu satın aldı?

Biraz Frictional Games hakkında konuşalım.

Frictional Games kimdir? Frictional Games, İsveç’in güneyinde, Helsinborg’ta kurulu olan bir oyun firmasıdır. Firmayı kuran iki kişi, Thomas ve Jens, İsveç’teler, geri kalan üç kişi ise dünyanın geri kalanında. Mesela İspanya’da olan Luis var. Toplamda 5 kişiden oluşan bir firma bu. Düşünün yani, Amnesia gibi bir oyunu 5 kişi ile yapmışlar.

İkincisi, bu firmanın arkasında devasa yayıncılar yok. CapCom, Konami, EA, Activision gibi devasa yayıncılar bu firmanın arkasında değil. Bu adamlar kendi imkânları ile yapıyorlar işlerini. Eğer siz oyunu satın almazsanız, başka hiçbir şekilde gelir elde edemeyecekler.

Şuradaki yazımda belirttiğim şekilde olmayan oyunları satın almayan insanları anlarım. Kredi kartı olmayan insanları da anlarım. Ama şu yamayı indiren 600 kişinin de kredi kartı yok mu?

Bu adamlar kaç defa firmayı kapatmanın eşiğine geldi. Türkçe yama çıktı diye çok sevinen arkadaşlar, bu güzel oyunu yapan insanları tebrik etmek bu kadar mı zor? Benim bloguma gelip de crack soran insanlar var. Bana teşekkür edeceğinize, gidin bu güzel oyunu yapan insanlara teşekkür edin. Bu adamlar oyun yaptıkça ben size Türkçe yama yaparım.

31 şey demişler
 1. Ahaha Crysis 2 AAA mı hakikaten? Hiç güleceğim yoktu 😀 Ayrıca adam haklı beyler her dediğinde. Amnesia, Steam’de her allahın günü indirimde olan bir oyun. 10 dolara iflas etmeden alabilirsiniz yani. Penumbra da aynı şekilde 10 dolar. Her şeye para bok, oyun almaya gelince yok. İnsan olun lan biraz, kul hakkı yemeyin. Paranız yoksa da oynamayın. Oyun oynamak lüks ihtiyaçtır, hayati değil. Kontör alacağınıza oyun alın yahu bir kere de. Ne biçim adamlarsınız.

  Metin 25 Nisan '11 tarihinde | Cevapla
 2. Olm bnane ya indirim daha ii ne satın alcakmışm xD teror orgutunede gıtmıo nerenızden uydurduysanız bu yalanı xD

  SnanexD 5 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
 3. Google heniz tikice çeviri hizmeti vermiyor, kusura bakmayın.

  Tanshaydar 5 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
 4. bende öğrencilik yıllarımda birçok oyunu bilgisayarcıdan satın alarak oynamıştım halbuki ben onları orjinal sanıyordum çünkü kitapçığından, baskılı cd sine kadar herşeyi vardı crack falan yoktu(5.element,oni hala durur).
  Sonra bu iş işportalara düştü poşet içinde crackli vs oyunlar çıktı korsan diye birşeyden haberdar olduk, dsl yaygınlaştı warez siteleriyle tanıştık. Gençtik bilemedik emek falan indirdik oynadık. Fakat içimde o kutulu şeye sahip olma ihtiyacı sebebiyle paramı kazanmaya başlayınca kutulu orjinal almaya başladım. (Steamden nefret ediyorum(left4dead kutulu aldım içinden steam kodu çıktı şaşırdım)).

  fakat orijinal oyunlar her kurulumda kod girmeden ,register etmeden ,dvd takmadan ,online olmadan çalışmayı reddetmeleri sebebiyle ve bazen sipariş verdiğim oyunun gelmesini beklemek zor geldiğinde warez indirip kuruyorum. warezi bu durumlarda gerekli buluyorum .ayrıca birçok oyun reklamları yada demoları ile yanıltıcı olabiliyor yada demosu çıkmayabiliyor.warez indirmek bu durumdada gerekebiliyor.

  oyuna ek dil paketi yapmak extra kaynak ve en önemlisi zaman gerektirdiği için şirketlerin bunu yapmamasını anlamak gerekir.(ben olsam bende yapmam). orjinal alıp almamak ise kişinin kendi vicdanına kalmış birşey almayana neden almadın, alana neden aldın kimse diyemez. Ne para verip oynayan kendini enayi gibi hissetmeli nede warez indirip oynayan kendini marifet yapmış saymalıdır.
  Şimdi niye orjinal alınmıyor, niye birileri oyunları crackleyip yayınlıyor, niye türkçe çıkmıyor diye kafa yormak gereksiz bir tartışmadır. Bu sadece şahsi ahlak ve vicdan meselesidir.
  bir çok bedava ve tam sürüm olan oyun var, bazı dergiler piyasada satılan oyunları promosyon olarak da veriyor.ama yok “o oyunlar güzel değil ,ben son çıkanlardan oynayacağım, parasını vermek istiyorum ama hepsini nasıl alacağım, paramı dayanır, ucuz yapsınlar” demekte doğru bir yaklaşım değil. bu maymun iştahlılıktır. ben hala coll.ed oblivionumu oynuyorum bide üstüne goty ed. aldım hatta. demekki tüketici olan insanların vicdanlı olması kadar bilinçli olmalarına da bakıyor bu iş. Yoksa gerçekten sevdiğiniz bir şeye verilemeyecek meblağlar söz konusu değil her hafta başka bir oyun almadıkça 2 ayda bir verilebilecek paralar aslında.

  kimseye indirip oynamayı bile istemeyeceği bir oyuna , türkçe olsada para vermez. Ama bazende sadece o işin arkasındaki insanlara destek olmak için bile orjinal oyun alınabilir.

  (assassin creed mesela ne reklam yaptılar, herkez çok sevdi falan indirdim korsanı kurdum oynadım 2 bölüm hiç sevmedim nefret ettim hatta sildim sonra ya bide bu işkenceye para vermiş olsaydım. demekki oyunlar kişisel zevke hitap ediyorsa bunların edinilip oynanma şekilleride sadece kişisel tercihlerdir. bir toplumun yada kesimin görüşüdür denemez)

  kardiyak 6 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
 5. Evimin az ilerisinde korsan cd satan bir yer var eğer bir oyunu almakta kararsızsam gider ordan alırım güzelse gider orjinalini alırım. 3tl fazla vermiş olmamda nedense hiç koymaz 😀 Zaten gta yada sh belli seriler için oraya kadar zahmet etmem gerek yok ve steami bende sevmiyorum kutusu olmayan oyunmu olur. Kitaplığa ne dizicez sonra 😀

  freeman 8 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
 6. Benim steamde var aldım duruyordu öyle şimdi bunun yamasının olduğunu öğrendim oynamaya çalışcam

  Umut 16 Kasım '15 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır