Paranormal Activity

paranormalBu filmi buraya taşıyıp taşımakla alâkalı biraz ikilem yaşamadım diyemem; ama son dönem Amerikan sinemasının artık kendini tekrar bile edemediği günlerde ezber bozduran bir film olması gözüme girmesini sağladı.

Paranormal Activity, aslında on yaşlarımdan beri izlediğim The X Files’tan oldukça tanıdık olduğum bir terim. Ama film hakkında hiçbir şey duymadım. Denk geldi diyelim 😛

District 9‘un (Yasak Bölge 9) farklı tarzı ve serbest kamera açıları (POV deniyormuş galiba) ile gayet başarılı olmuştu. Aslında bu başarısının altında, artık gına getiren klişelerden farklı bir şey sunması da vardı. İşte Paranormal Activity de, batı korku filmi klişelerinden bambaşka bir tat sunarak başarıya ulaşıyor.

Film korku filmi; ama korkuttu mu? Pek sayılmaz; ama en azından ucuz ve/veya klişeleşmiş numaralarla korkutmaya çalışmıyor. Hatta belki de onlarla korkutmaya çalışıyor; ama film samimi bir havada olduğu için sallanan avize bile korku unsuru katıyor. Filmin sonu da öyle çok vurucu, canavarın açığa çıkıp herkesin mutlu mesut aldığı klişe sonlardan değil. Bu yönüyle de tüm klişelere ters düşen bir film olmuş.

Filmi izledikten sonra biraz araştırma yaptım. Ne hikmetse film patlama yapmış, baya olay olmuş. Öyle abartıldığı gibi çok korkunç veya çok kaliteli bir film değil. İzlenebilitesi yüksek, ve hatta güzel diyebileceğimiz bir film. Ama yetersiz. Aynı havayla daha iyi bir senaryo oyunculuk, daha iyi bir film çıkarabilir ortaya. Yeni denemeleri bekliyoruz.


6 Responses

Bir yorum yazın


 • Ayhan on

  Ah küçüklüğümün x-files’ı bitmesine en çok üzüldüğüm dizi olmuştur hep. Aynı tadi bi daha hiçbir şeyden alamadım.. Cidden bu film fena değil ama neden bu kadar abarttılar anlamadım hala..


 • Tanshaydar on

  Gerçek hikâye ya, ondan ikincisi de çıktı.


 • Gökhan on

  Ben 2 filmi de izledim ilki daha çok hoşuma gitti hatta kız arkadaşımla gitmiştik filme ve açıkcası çok etkisinde kaldık :/ Zamanında Rec filmini izlediğimde benim için korku filmleri boyut değiştirdi yani. Küçücük bir odada berbat bir ses sistemi ile o apartmanın içinde kapalı kalma duygusunu resmen hissettik ve belki de bu yüzden Paranormal Aktivity resmen iliklerime kadar korkuttu :/ Ancak 3. film de ne olacak çok belli yani… Kız çocuğu götürecek büyük ihtimal çocuk büyüyecek ve işi şeytana vuracaklar hikaye tükendi gibi.


 • Gökhan on

  Ha bu arada filmin 4 tane sonu var aralarında en korkunç olanı sinemada gösterilen versiyonu 🙂 İlk filmin tabii ki


 • Tanshaydar on

  Gerçek hikâyeden esinlenildiği için 2. ve 3. filmi çektiler herhalde… Paranormal Activity’nin ilk filmi klişelerin üstüne çıkması ile hoşuma gitmişti; ama sonrasında yine Saw özentisi oldu. Para getiriyor ya, çek devamını anasını satayım.
  Artık PA serisi benim için tamamiyle overrated bir seri. İlk filmden sonra hiçbir cacığı yok. İlk film de, sadece ilk izleyişte korkutuyor 🙂


 • Gökhan on

  Kesinlikle… Tadında bırakmakta lazım yani… Benim içinde değerini kaybetti çoktan


Leave a Reply