Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Türkçe Yama

Penumbra: Overture Türkçe Yama

Alacakaranlık: İlk Nota

Penumbra serisi, gerek hikâyesi, gerek oynanışı, gerekse çok düşük sistem gereksinimleri ile çok yüksek bir oyun tecrübesi sunmasıyla çok büyük oranda takdirimi kazanmış bir oyun. Ne yazık ki gereken ilgiliyi görememiş, çıkışından bu yana yıllar geçmiş olmasına rağmen kimse bu oyunun Türkçe’si var mı diye aramamış… Neyse, yaptım bir tane 🙂

Aslında üç oyunluk bir seri olan Penumbra (Penumbra: Overture, Penumbra: Black Plague, Penumbra: Requiem) benim de geçen senenin sonunda Steam üzerinde satışa çıkması ile tanıştığım bir seri.

Steam üzerinden orjinal olarak satın alarak tüm seriyi bir çırpıda bitirdiğim bu mükemmel oyun serisi, Lovecraft benzeri bir temaya sahip ve çok güzel işlenmiş bir hikâyesi var. Korku-Macera türünde oyunları seviyorsanız, bu oyuna kesinlikle bayılacaksınız. Ve artık tamamladığım Türkçe Yama ile oyunun o içe işleyen hikâyesini de anlayacaksınız.

Türkçe Yama Hakkında Bilgi

 • Yama oyunu tamamen Türkçe’leştirmektedir. Yani oyun %100 Türkçe olacaktır.
 • Yamada her türlü Türkçe karakteri kullanabildim. Bu, benden değil de oyunu yapan Frictional Games‘in kaliteli bir düşünce ile oyunun dil dosyasını UTF-8 olarak kodlamasından dolayıdır.
 • Yamayı kullanabilmek için mutlaka oyuna yeni baştan başlamalısnız! Eğer oyuna İngilizce veya başka bir dilde başladıysanız, kayıtlı oyunlarınıza Türkçe devam edemezsiniz. Yamayı kurduktan sonra Türkçe oynayabilmek için yeni oyun başlatın.
 • Yamanın çevirisini ve kurulumunu ben yaptım: Tanshaydar (Tansel Altınel). Paylaşacaksanız lütfen kaynak belirtin.

Ekran Görüntüleri

Son Olarak

 • Eğer oyunu CD’den yüklediyseniz veya kaçak yollardan edindiyseniz (ki tavsiye edilmez, oyun zaten ucuz!) 1.03 Yamasını yükleyin.
 • Hırsıza yol göstermek gibi olmasın, ama Penumbra: Overture 1.0.3 crack’ini buradan indirin ve C:\Program Files\Penumbra\Episode 1\redist klasörüne atın. Eğer CD’den veya kaçak yollardan edinmediyseniz bu adımı atlayın.

Türkçe Yamayı indirebilirsiniz!

Penumbra: Overture Türkçe yamayı indirin
Toplam 11.729 indirilme

Türkçe yamayı test edip hataları bildiren ve beni bu konuda sürekli bir azim içerisidne tutan Can Pahalı kardeşime de teşekkürlerimi sunarım.

Eğer yeterince talep gelirse bu çalışmayı Penumbra: Black Plague ve Penumbra: Requiem için de yapmayı düşünüyorum.

İyi oyunlar!


Not: Penumbra: Plack Plague Türkçe yamasın da yayınladım, ilgilenenler için:
Penumbra: Black Plague Türkçe Yama

174 şey demişler
 1. @Tanshaydar
  Gerçekten çok teşekkür ederim umarım onuda bitirirsiniz yakında. Böyle zeka ve mantığa dayalı oyunları anlamlarını bilerek oynamak çok güzel oluyor. Takıldığım yeri geçtim yinede sağol. Msn adresini verirmisin iletişime geçebilmem için şimdiden teşekkürler.

  slm 2 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 2. tansel[at]tanshaydar.com
  Bilgisayarım olmadığı için pek fazla online olamıyorum.
  Black Plague bittikten sonra Requiem’e de başlayıp seriyi tamamlamak istiyorum. Kısmetse olur.

  Tanshaydar 2 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 3. @tansel

  Tmm.Onlarıda blogunda bekliyoruz teşekkürler..:)

  slm 3 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 4. Oyuna daha önce başlamış ama bitirmemiştim. Tekrar oynamak için kurdum ve yama falan çıkmışmı diye araştırıken türkçe yama ile karşılaştım. Anlayamadığım ufak tefek yerler oluyordu. Gerçekten çok teşekkürler. Hemen deniyorum.

  diverapo 10 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 5. arkadaşım ben penumbra black plague aldım ama türkçe yamasını bulamıyorum acaba türkçe yaması varsa buraya atabilirmisin şimdiden cok teşekkürler

  arifcan 14 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 6. @arifcan

  Overture Türkçe yamasını ben yaptım, bir kişinin hatırı + kendi içimden gelen bir istek üzerine de Black Plague yamasına başladım, ama henüz çok başlardayım ve sömestr tatiline kadar pek boş vakit bulabileceğimi zannetmiyorum. İstersen böyle oyna, istersen bekle, istersen başka Türkçe yama yapabilecek olan varsa onlara söyle.

  Tanshaydar 14 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 7. tamam saol arkadaşlar acaba penumbra black plague nin türkçe yama sitesi varmı yani bilen varmı bilen varsa buraya yazabilirmi yoksa zaten ingilizce oynuyacagım 😀

  arifcan 14 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 8. Anlatamadım galiba?
  Penumbra’nın Türkçe yama sitesi nedir?
  Ben manyak mıyım? Zaten var olsa ne diye oturup tekrar Türkçe yama yapayım?

  Bu oyunların Türkçe yaması yoktu, o yüzden oturdum başladım yapmaya, Overture’ün oldu, Black Plague ve Requiem’im yok halen.
  Varsa sen paylaş da biz rahat edelim.

  Tanshaydar 15 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 9. meraba kardeşim ben bu oyunu satın aldım oynamaya başladım ama çok yerinde takılıyorum bazı yerleri zor geçiyorum acaba bunun tam sürümü varsa buraya yazarmısın yada bana e-posta olarak gönderirmisin msn e mide buraya yazdım yayımlanmayacak denen yere

  mustafa 15 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 10. pardon tam çözümü varsa dicektim sürüm demişim yanlışlıkla

  mustafa 15 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 11. Mustafa, Türkçe tam çözümü yok diye biliyorum, Can kardeşimiz bir tane yazıyordu; ama ne durumda bilmiyorum.
  İstersen takıldığın yeri buraya yazabilirsin, İngilizce çözümlerden gereken bilgileri verebilirim. Ya da istersen MSN’den ekleyebilirim.

  Tanshaydar 15 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 12. Kardeşim Allah razı olsun Oyunu hiç yardımsız 4 günde (sayende; Türkçe olarak) bitirdim. hele **** zaman aglamıştım neredeyse.. Lüttfen Black Plague için yama yaparmısın ?

  Seqa 16 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 13. Spoiler olmaması bakımından ilgili bölümü yıldızladım.
  Black Plague için de bir yamaya başladım, şu sıralar yoğunum; ama azar azar devam ediyorum.

  Tanshaydar 16 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 14. tanshaydar
  ben en iyisi burda soriyim dedim sorumu çünkü benimle aynı yerde takılan arkadaşlar varsa onlarda geçsinler

  tanshaydar kardeşim
  ben en son jeneratör varya bi tane odada hatta onun kılavuzuda var o jenaratörü açmam gerekiyo elektirikli kapıdan geçmek için ama ben o jeneratörü bir türlü açmayı başaramadım lütfen yardım edermisin

  mustafa 16 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 15. Teşekkür ederim Spoiler’ ı karaladıgın için iyi olmuş. Umarım başarılarının devamı gelir iyiliğini unutmayacagım. Sayende Türkçe bir oyunun zevkine vardım

  SeqamenT 16 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 16. @ mustafa çözüm şöyle:


  Jeneratörü çalıştırmak için önce boş akü kısmını bulup oraya bulduğumuz aküyü yerleştirmek gerekiyor. Sonrassında güç odasından ayrılıp, kutuların ve rafların olduğu bir odaya girmen gerek. Orada rafın üzerinde bir sigorta var (fuse). O sigortayı alıp geri gel. İletişim odasına gidersen oradan da telsizi alabilirsin. Telsizdeki sinyaller mors kodu: 5738 oluyor.
  Roma rakamı ile 1 olan (primary flow) birincil akım oluyor. Roma rakamı olan (secondary flow) ikincil akım ve yatay dalgalar (cooling) soğutma var. Sırasıyla ikincil akım, soğutma ve birincil akımı kullan. Sonra kolu çek, bir sigorta patlayacak orada. Önceden aldığın sigortayı orada kullanıp jeneratörü tekrar açabilirsin. Sonra da köpeğin diğer tarafında olduğu parmaklıklara gidip mors alfabesi ile gelen kodu gir: 5738


  @SeqamenT
  İnşallah kısa zamanda iki oyun olacak bu.

  Tanshaydar 16 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 17. @Tanshaydar, Jeneratör odasında kenardaki derin kuyunun çevresindeki korkulukları kırıp, büyükçe kutuyu çukura sürükliceksin.

  Seqament 16 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 18. Takılan ben değilim, Mustafa 😀
  Oynayalı uzun süre oldu tam hatırlamıyorum, o yüzden tam çözümünden bakıp yazdım.

  Tanshaydar 16 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 19. saol tanshaydar anladıgım kadarıyla yapıcam ama zaten aküyü takmıştım sigortayıda taktımda orda çevirmem gereken vanalar varya onlardan hangilerini cevirecegimi bulamadım 😀

  mustafa 16 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 20. üstat yauvh ben hala hangi vanaları çevirecegimi bilemiorm

  1 vanaya yan tuşla bastımmı üste dogru çizgiler olan ne oldugunu bilmiorm dio

  2 vayana bastıgımda bir türk akışkan hidrolik türü dior

  3 vanaya bastıgımda su sembolü dior

  4 e bastıgımda semboller kazınmış ama ne oldugunu bulabilirim dior

  5 vanada ise bir tür I harfi olabilir dior ama nabcagımı bilmiorm

  sen bana burdan sırasıyla söle hangi vanaları çevirmem gerektigini 5-3-2 gibi mesela 😀 tşkürrler şimdiden

  mustafa 17 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 21. Roma rakamı ile 1 (I) olan (primary flow) birincil akım oluyor. Roma rakamı 2 (II) olan (secondary flow) ikincil akım ve yatay dalgalar (~ bundan iki tane alt alta) (cooling) soğutma var. Sırasıyla ikincil akım, soğutma ve birincil akımı kullan. Sonra kolu çek, bir sigorta patlayacak orada. Önceden aldığın sigortayı orada kullanıp jeneratörü tekrar açabilirsin. Sonra da köpeğin diğer tarafında olduğu parmaklıklara gidip mors alfabesi ile gelen kodu gir: 5738

  Tanshaydar 17 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 22. Uzun bir aranın ardından tekrar Penumbra : Overture karşısına geçtim. Tam Çözümü bitirmek için.

  canpahali 17 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 23. SAOL TEŞEKKÜRLER

  mustafa 17 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 24. sey penumbra overtureda 4 notun tamamı ingilizceydi. sanırım gözden kaçmış. [english.lang dosyanın içinde -CATEGORY Name=”Notes”- altında “waterfindings”, “xenoreport”, “waterlog” ve “explorersdiary”]

  celikeins 21 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 25. Teşekkürler celikeins, sömestr tatilinde Black Plague ile bunu da düzelteceğim. Beta testi yarım yapıldığı için gözden kaçmış.

  Tanshaydar 21 Aralık '09 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır