The Stanley Parable Artık Türkçe!

Not: Bu yazı The Stanley Parable isimli oyunun 2011’de çıkan orjinal mod hali içindir. The Stanley Parable’ın satışta olan oyun hali için Türkçe çalışması için bu yazıyı ziyaret edebilirsiniz.
Hem mod halinin, hem de oyun halinin Türkçe çalışmasını ben yaptım ve iki çalışma da son ürünlere entegre halde geliyor, ekstradan indirme ve/veya kurulum gerektirmez.

The Stanley Parable
Zamanında uzun süre liste başı olan, popülaritesinden geçilmeyen, binlerce indirme alan, bir sürü oyun ve mod sitesinde haber olan The Stanley Parable isimli bir mod için Türkçe çeviri yapmış, mod yapımcısına göndermiştim…

Nedir bu The Stanley Parable?
Deneysel bir FPS anlatış oyunu.
Hiçbir anlamı olmayan seçimler yapacaksınız…
Sonu olmayan bir hikâyeyi takip edeceksiniz…
Asla kazanamayacağınız bir oyun oynayacaksınız…

The Stanley Parable, oyunların geldiği noktayı eleştirel bir bakış açısı ile ele alıp, oynanış mekaniklerini yeniden tanımlayan harika bir mod. Ve artık TÜRKÇE!

The Stanley Parable’ı buradan indirebilirsiniz. Bu modu oynayabilmek için Steam üzerinde Half Life 2 sahibi olmanız gerekiyor.

Oyun oynamayı ister “adam vurmaktan” ibaret bir boş iş olarak görün, isterseniz bir sanat eserini incelemek olarak görün, The Stanley Parable’dan öğreneceğiniz çok şey var!

Oyunu Türkçe oynamak için yeni oyuna başladıktan sonra konsol ekranında cc_lang Turkish komutunu girin.


34 Responses

Bir yorum yazın


 • Erhan on

  türkçe de modun içerisinde mi acaba yoksa ayriyeten mi indirip koyacagız oyunun içine…


  • Tanshaydar on

   Doğrudan modun içerisinde mevcut.


 • oguz tuncek on

  ya ben o kadar sabırsız bir insan değilim ama aylardır siteyi takip ediyorum sırf dead space türkçe yamaları için bi durum varmı oynamak istiyorum ama kıt akıl ingilizce pek yok.yani ana görevlerin çoğunu anlasamda hikayeden yoksun kalıyorum.hemen çıkarın demiyorum bi bilgi alsak ne zaman çıakr diye.


  • Tanshaydar on

   Yanda haberdar olun diye bir yer var, yeni yazıları haber veriyor. E-posta kutunuza gelir. İlginizi çekmezse silersiniz, sürekli siteyi takip etmek ve başka yazıları sabote etmek zorunda kalmazsınız.


 • oguz tuncek on

  e-posta kutuma geliyor ve hakkaten üzgünüm sabote ettiğim için lütfen mesajımı kaldırın ters bişi yaptıysam ama bi bilgi verin lütfen yani çıkmayacak derseniz ben çevireyim şuaralar rage çevirisindeyim işinizin ne kadar zor oldugunu bende biliyorum.tek şikayetim oyunlardaki diyalogların hızlı geçmesi tam kavrayamadan.yaptğım hata için özür diliyorum mesajları lütfen silin cevap vermeyecekseniz


 • Ahmet on

  Benim indirdiğim versiyonda oyunun Türkçe dosyaları yok. Rica etsem linkini atabilir misiniz?


  • Tanshaydar on

   Güzel kardeşim bu mod versiyonu. Korsan desteği de vermiyorum ayrıca.


 • eyüp halit on

  cc_lang turkish yazıyorum olmuyor


 • Asilhan on

  Half life 2 modu olan the stanley parable’ı ilk defa bu sitede görmüştüm ve sizin Türkçe yamanızı kullanarak oynamıştım.Çok beğendiğim bu modun standalone versiyonu geçtiğimiz ay çıktı.Acaba onuda çevirebilmeniz mümkün mü?Sırf ingilizcem yetmediği için oynayamıyorum.
  -Bu mesajı size önce mail yoluyla göndermeyi denedim fakat neden kaynaklandığını bilmediğim bir hata yüzünden gönderemedim.O yüzden buraya yazıyorum.


 • BirPotter on

  Böyle çok konuşmalı bir oyunu türkçe’ye çevirmek… Büyük Başarı. • freeman1930 on

  Tansel kardeş mümkün müdür acaba yeni çıkan oyun için uyarlaman.


  • Tanshaydar on

   Uyarlama mümkün değil, içerik farklı. Ama geliştirici ile konuştum, çeviriyorum şu anda. Uzun süre böbrek taşı sıkıntısı çekince normal iş güç dışında bir şeye vakit ayıramadım.


 • freeman1930 on

  Bende aynı sıkıntıyı yaşamış daha önce. Allah şifa versin. Geçmiş olsun.


  • Tanshaydar on

   Allah razı olsun. Geçti sayılır zaten günlük hayatıma devam edebiliyorum artık.


 • masiva on

  Geçmiş olsun…. The Stanley Parable çevirisindeki son durum nedir 🙂


 • rouessea on

  öncelikle geçmiş olsun kardeş. ya ben anlamadım şimdi bu öyunu satın aldığımızda türkçemi yani ama bide halflife 2 yidemi almamız lazım


 • rouessea on

  iyide halflife 2 yi nie alıyoruz ne alaka


 • TC Onur on

  Tansel kardeşim yamanın oyuna uyumlu olması için çalıştığını söylemişsin umarım bu işi yarım bırakmazsın ve vaadinde durursun çünkü ben oyunun Türkçe yaması çıktığını söylediğin için inanıp aldım,bu arada oyunu Hl2 satın alıp üstüne oynama fikri çok saçmaymış gerçekten 🙁


  • Tanshaydar on

   Yoo, ben öyle bir şey söylemedim.
   Ve ayrıca ben hem oyuna hem moda Türkçe çeviriyi yaptım.
   Oyunun Türkçe yaması filan çıktı da demedim, çeviriyi yapıp gönderdim, ne zaman eklerlerse o zaman çıkar dedim.

   Ayrıca oyunu doğrudan alıp oynayabilirsin. Half Life 2 alıp üstüne kurarak oynadığın şey mod. Zaten gelip de mod yazısının altına yazmışsın. Önce biraz ne okuduğuna dikkat edersen ileride başın ağrımaz.


 • TC Onur on

  Gelmişsin burada oyunu artık Türkçe diye kocaman başlık atan ben miyim firma daha dil desteği onaylamadan burda haber yapmışsın insanları kandırıyorsun burdan söyleyim oyunun yaması felanda yok birde üstüne bir havalardasın yok insanlar durduk yere felan eleştiriyormuş yok öyle bir şey olmayan şeyi haber yapıp varmış gibi gösteriyon birde kurulum gerektirmez diyorsun ne dediğini bilmiyosun ağız ishali olmuşum, mal mal konuşuyorum, geri zekâlı olduğum için okumadan etmeden oyunu satın aldım salak herifin tekiyim.


  • Tanshaydar on

   Güzel kardeşim, terbiyesizliğin lüzumu yok. Yazabiliyor olduğuna göre okuman da var diye tahmin ediyorum. Bak ben en yukarıda ne yazmışım:

   1) Not: Bu yazı The Stanley Parable isimli oyunun 2011′de çıkan orjinal mod hali içindir.

   2) The Stanley Parable’ın satışta olan oyun hali için Türkçe çalışması için bu yazıyı ziyaret edebilirsiniz.

   Ben sana git oyunu al dedim mi? Hayır.
   Sen oyunu alırken benim yazdıklarımı düzgün bir şekilde okudun mu? Hayır
   Sen oyunu alırken Steam sayfasını düzgünce okudun mu? Hayır.

   Şimdi, sen böyle gelip ileri geri konuşunca ben daha fazla çeviri yapar, sorularını cevaplar mıyım? Elbette ki hayır. Ama neden yapıyorum? Çünkü arada bir insan gibi okumayı ve yazmayı bilen kişiler de gelmekte.


 • TC Onur on

  Sonuç olarak diğer veriş olduğun linkte de oyun artık Türkçe diye bir başlık atıyomusun ? atıyorsun, niye insanları yama var diye kandırıyorsun ? oyun halinin yaması var mı oda hayır, e sen ne ileri geri konuşuyosun insanlık dersi vermeye çalışıyorsun ? sen niye olmayan şeyi varmış gibi göstermeye çabalıyorsun, birde çeviri yapmam diye kendince bir havaya giriyorsun, ayrıca cnm sen çeviri yapma olmuyor zaten yapamıyorsun, oyunun yaması varmışmış

  Not: Bu oyunda zaten yama yok, oyuna resmî çeviri olarak yapıldı ve gönderildi. Ama bu arkadaşın kafası o kadar kalınki hem okumaktan hen de anlamaktan aciz.


 • TC Onur on

  Yama tam olarak çıksın onaylansın ondan sonra at başlığını türkçe yama artık var diye ama yok, öyle bir başlık atarsın ben yazının içeriğini niye okuma ihtiyacı duymadım kimbilir kaç insan senin yüzünden şu oyunu satın aldı. Çünkü ben ve benim gibi sırf başlığa bakarak iş yapan çok mal var.


  • Tanshaydar on

   Yama olarak çıkmayacağını nasıl anlatmam gerekiyor daha?
   Bu resmî bir çeviri. Ben çevirimi bitirdim ve geliştiriciye gönderdim; onlar ne zaman eklerse o zaman çıkacak. Bunu anlamak bu kadar mı zor? Bu neyin kuyruk acısı anlayabilmiş değilim.


 • TC Onur on

  Ben ne okumayı biliyorum ne de bana anlatılan lafı anlıyorum, kalın kafalıyım işte naparsın…


 • Tolga on

  Konsol Kısmına Nereden Giricez?


  • Tanshaydar on

   é tuşuna basınca konsol açılıyor, hiç Half Life oynamadım deme.


 • asd31 on

  Tansel abi şimdi bunu indirdikten sonra nereye atacağız ?
  Tam olarak söyleyebilir misin ?


  • Tanshaydar on

   Neyi indirdikten sonra nereye?
   Half Life 2 modlarını yüklemeyi diyorsan, SteamApps/SourceMods klasörü içine atıyorsun.


 • yusuf on

  hocam ben bu dosyayı sourceMods klasörüne attım ne yapacam half life mı gırecem ?


 • kaan on

  hocam modu attım oyun kütüphaneye geldi oyna dedim açıldı konsolu açtım cc_lang Turkish yzdım bu hatayı alıyorum nerde yanlış yaptım ?

  Localize::AddFile() failed to load file “resource/closecaption_turkish.txt”.


  • Tanshaydar on

   Merhaba;
   Bu çeviriyi 2011’de yaptım. O zamandan bu zamana Source SDK çok değişti. Dil ayarları artık ne şekilde yapılıyor bilemiyorum; ama Steam diliniz Türkçe olduğunda birçok oyun otomatik olarak (eğer varsa) Türkçe olarak açılıyor zaten. O şekilde deneyin.

   Ayrıca oyunun 1.4 güncellemesi olduğundan emin olun, Türkçe çeviri o zaman eklendi.


Leave a Reply